Záchranka musí podle zákona přijet do patnácti minut od ohlášení, v případě některých obcí na Kroměřížsku to však bývá potíž. Problémová je vlastně už samotná Kroměříž.

„Je tu spousta míst, kudy se nedá rychle projet. Většinou proto, že cesta je tam úzká, a pro protijedoucí řidiče bývá problém vyhnout se nám. Pravidelně to řešíme v ulici 17. listopadu,“ stýská si vedoucí řidič kroměřížské záchranky Ladislav Sukovitý.

Mnohem častěji se podle něj ale stává, že sanitce v průjezdu brání auta, která by tam správně vůbec neměla parkovat. „Není čas to řešit. V tu chvíli záleží na řidiči záchranky, jak si poradí. Občas jezdíme po trávě, jindy jen po dvou kolech. Zatím to vždycky nějak šlo, já osobně jsem se ještě naštěstí nemusel vracet a hledat jinou cestu,“ pochvaluje si Sukovitý.

Co se týče potíží s rozbitými cestami, ty záchranáři řeší přímo se Správou a údržbou silnic. „Pravidelně jednou za měsíc s nimi máme schůzi, na které my říkáme, co je třeba opravit, a oni zase nám, jestli to půjde a kdy,“ upřesnil řidič. „Díky této spolupráci víme o všech uzavírkách a omezeních, které nás na cestě potkají, v tomto směru nás nemůže nic překvapit,“ doplnil.

Těžko řešitelným problémem však zůstává vzdálenost. Například do Koryčan nebo Střílek přijíždějí záchranáři z Kroměříže občas až na poslední chvíli. „Ta dálka je velký problém. Ale stihnout se to dá, ovšem jen pokud během cesty nenarazíme na větší potíže,“ stěžuje si Sukovitý.

Tento problém může vyřešit výstavba nové výjezdové stanice, která by mohla být časem zřízena v Morkovicích-Slížanech. Jestli se bude stavět, však zatím neví ani zástupce ředitele krajských záchranářů Anton Vaňo. „Rozhodně bychom chtěli, aby se nová výjezdovka postavila. Obce kolem Morkovic je třeba pokrýt lépe, než je tomu do teď,“ objasnil zástupce.

Finální rozhodnutí podle něj padne až po té, co poslanci schválí nový zákon. Ten totiž obsahuje takzvaný plán plošného pokrytí, který má zajistit právě výstavbu stanic záchranky tam, kde je to potřeba.

V Morkovicích tomu tak určitě je, myslí si to i místostarosta města Jan Jablunka. „Když je pomoc blíž, je to rozhodně lepší,“ vysvětluje místostarosta. Pro záchrannou stanici mají už i vytipované místo. „Pokud se bude stavět, tak určitě vedle hasičské zbrojnice. Místo je skvěle přístupné, leží hned vedle hlavní cesty z Kroměříže na Vyškov, v ulici Kolaříkova,“ upřesnil Jablunka.

Obyvatelé Morkovic možnost, že budou mít v místě bydliště záchrannou službu, velice vítají. „Je to výborná zpráva. Já osobně bych byla hrozně ráda. Před pár lety jsem měla v rodině příhodu, která si vyžádala výjezd sanitky z Kroměříže. Přijeli asi po třiceti pěti minutách, a to už bylo bohužel pozdě. Možná, že kdyby tu byl lékař dříve, nemuselo to skončit tak tragicky,“ zamýšlí se smutně obyvatelka Morkovic Ludmila Březinová. Nevadí jí ani skutečnost, že stanice může vyrůst přímo v její ulici. „Pochybuji, že by s tím byly velké problémy. A i kdyby, klady jsou mnohem silnější,“ uzavírá obyvatelka.

Šárka Vavříková