Frekventantům kvalifikačního kurzu ošetřovatel, který organizuje Střední zdravotnická škola v Kroměříži (SZŠ), se pomalu blíží závěrečné zkoušky. K nim však vedla dlouhá cesta. Kurz, který trvá deset měsíců, se skládá z teoretické a praktické části.

„Mezi účastníky jsou hlavně lidé, kteří se nemohou uplatnit ve své profesi,“ řekla jedna z učitelek Dana Aronová. O uplatnění absolventů nemají na SZŠ strach. „O ošetřovatele je zájem. Mnozí dostali nabídku na práci už v době, kdy teprve vykonávali povinnou praxi,“ dodala Aronová.

To potvrzuje i jedna z kurzistek Andrea Klusalová. „Ve zdravotnictví určitě zůstanu. Tam seženu místo vždycky,“ zhodnotila své šance bývalá čalounice. „Kurz jsem si vybrala sama. Vím, že určitě najdu uplatnění,“ souhlasila další z účastnic Yveta Lehkoživová.

V rozporu s tím se vyjadřuje kroměřížský Úřad práce. „Při výběru kurzů, které hradíme, vycházíme z potřeb zaměstnavatelů. V současné době nemáme v evidenci volných míst žádný požadavek na tuto profesi. Tento stav je dlouhodobý,” uvedla Marie Vašková z Úřadu práce v Kroměříži. „Realizujeme kurz pracovník v sociální péči. Na základě informací z poslední doby předpokládám, že se situace v příštím roce změní,” konstatovala Vašková.

Další příležitosti k rekvalifikaci přináší i jiné kroměřížské školy. Například Střední škola hotelová a služeb připravuje zájemce na průvodcovské zkoušky. Centrum odborné přípravy technické zase nabízí kurzy svařování.

TEREZA VERBÍKOVÁ