Průměrná délka pobytu v rekreačních zařízeních se v kraji pohybuje mezi třemi až sedmi dny. Čeští turisté přitom hledají spíše levnější a méně komfortnější ubytování, zahraniční zase pravý opak. Vyplývá to z provedené ankety.

„Je to hrůza,“ řekl Bohuslav Komín, mluvčí společnosti, která v Léskové na Vsetínsku provozuje hotely Horal, Galík a Lanterna. S nižší letní návštěvností začala firma letos bojovat tím, že turistům nabízí pobytové balíčky. Zahrnují nejen cenu za ubytování, ale i za stravu a hotelové služby, například masáže či základní lekce v golfu. Díky tomu přijeli do hotelů i turisté, kteří tam dovolenou ještě nikdy netrávili.

O něco horší sezonu než ve stejném období loni hlásí i hotel Na Trojáku na Kroměřížsku. Jeho provozovatelé navíc letos poprvé zaznamenali zcela nový trend v objednávání pobytů. „Dříve se turisté přihlašovali dva až tři měsíce dopředu, teď je to tak čtrnáct dní předem,“ uvedla manažerka hotelu Radka Kovářová.

Zlínský kraj patří k regionům České republiky, které turisté zatím příliš nevyhledávají

Podle ní lidé začínají stále více využívat služby last minute, jež nabízejí cestovní kanceláře, a pak je aplikují i při tuzemské dovolené v levnějších hotelech. „Což není zrovna nejlepší,“ podotkla.

Nabízí Park hotel Všemina na Zlínsku. Do areálu míří nejen čeští a slovenští turisté, ale také Němci, Poláci, Maďaři či Italové. Podle účetní zařízení Evy Jurákové se letošní sezona zdá být vcelku vydařená.

Podobně se vyjádřila i recepční kempu Dešná, návštěvnost je prý lepší než loni. „Pořád tady někdo je, přitom loni jsme měli i hodně hluchá místa,“ uvedla. Areál je již nyní téměř obsazen v termínech konání dvou největších srpnových akcí v regionu, a to Vizovického trnkobraní a Barum rally. „To ale bývá každým rokem,“ doplnila.

Naopak vedoucí Patriot kempu Držková Pavel Bílek stesky nad letošní sezonou nešetří. Od neděle do úterního odpoledne se v kempu nikdo neubytoval. Turisté tam zavítají především o víkendu a většinou jde o rodiny s dětmi či projíždějící cykloturisty. Podle Bílka za to může počasí. „Bylo strašné vedro a nejbližší kvalitní koupání je na Všemině, což je asi sedmnáct kilometrů daleko,“ řekl.

Zlínský kraj patří k regionům, které turisté zatím příliš nevyhledávají. Provozovatelé hotelů a penzionů v kraji loni přivítali 508 557 hostů. Ve srovnání s rokem 2005 je to sice zhruba o 20 tisíc lidí více, v letech 2003 a 2004 ale měli turisté o region větší zájem. Kraj se loni na návštěvnosti země podílel zhruba čtyřmi procenty. V prvních třech měsících letošního roku do kraje zavítalo 96 702 hostů, meziročně je to asi o čtyři procenta méně.