„Národního muzeum v přírodě, které Libušín společně se sousedním hotelem Maměnka provozuje, nyní hledá nájemce obou objektů,“ sdělil Deníku mluvčí muzea Tomáš Gross.

Národní muzeum v přírodě vyhlásilo veřejnou soutěž o nejvhodnější nabídku na nájem Libušína a Maměnky.

„Předmětem výběrového řízení je uzavření smlouvy k provozování hostinské činnosti v případě Jídelny Libušín a ubytovacích služeb u hotelu Maměnka,“ upřesnil generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Zájemci mohou své písemné nabídky předkládat nejpozději do 20. května.

„Umožnili jsme také prohlídku objektů v místě a to ve čtvrtek 14. května od dvanácti hodin,“ doplnil ředitel Ondruš.

Z informací, jež muzeum k výběrovému řízení zveřejnilo, vyplývá, že nájem se bude sjednávat na dobu určitou, konkrétně na šedesát měsíců. Smlouva vstoupí platnost ode dne slavnostního otevření Libušína, které se předpokládá v poslední dekádě měsíce července 2020.

Osudné datum: 3. března 2014

Chata Libušín na Pustevnách postavená podle návrhu architekta Dušana S. Jurkoviče byla slavnostně otevřená roku 1899. Od roku 1995 je národní kulturní památkou.

Před šesti lety – v noci na 3. března 2014 – zničil Libušín rozsáhlý požár. O tři roky později započala jeho obnova cestou vědecké rekonstrukce, při níž se vyžívaly také tradiční postupy a technologie. Vyšla zhruba na 117 milionů korun.

Práce na obnově Libušína nepřerušila ani probíhající epidemie koronaviru. V posledních měsících pracovaly na Pustevnách desítky řemeslníků a také restaurátoři, kteří měli na starosti obnovu původních maleb zdobících interiér Libušína.

Národní památka získala podobu, jakou měla před rokem 1925. I proto došlo v interiéru k některým změnám oproti stavu před ničivým požárem.

Dotklo se to například právě grafit na stěnách, které nahradily kresby postav vytvořené technikou seko. „Naši odborníci vyzkoumali, že původně byly tyto nátěry vytvářeny právě touto technikou. Takže se i v tomto vrátíme až před rok 1925,“ uvedl už dříve Jindřich Ondruš.

Restaurátoři vycházeli z fotografií zachycujících původní stav.

„Některé jsou až z šedesátých let. Jedna z postav byla ztransferovaná a je uložená v muzeu ve Vsetíně. S tou jsme začínali. V tomto případě je míra autenticity velmi vysoká,“ přiblížil před časem pro Deník restaurátor Michal Šrůtek.

Připomněl rovněž, že autorem čtyř původních skic na Libušíně byl Mikoláš Aleš. Šlo o kresby zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta. Alšova námětu se přidržel akademický malíř Karel Štapfer, který Libušín vyzdobil dalšími malbami.

Kominík skončil před soudem

Případem ničivého požáru Libušína se v současné době stále zabývá Okresní soud ve Vsetíně. Jediným obžalovaným je čtyřiapadesátiletý Pavel Pryszcz z Karviné, který podle obžaloby zanedbal opravu komína. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až osm let vězení.

Požár Libušína:

Libušín den po ničivém požáru:

Spáleniště na Pustevnách: