Oproti loňskému roku, kdy kraj vyčlenil padesát dva milionů korun, je to ovšem o šedesát procent méně. Ačkoliv se částka zmenšila, výrobci regionálních produktů si ale podobné soutěže pochvalují a jsou rádi, že kraj vůbec takové záležitosti spolufinancuje.

„Z našeho pohledu můžeme říci, že se jedná o dočasné snížení finančního pokrytí tohoto programu způsobené současnou ekonomickou situací. Zlínskému kraji letos klesly očekávané daňové příjmy o více než tři sta deset milionů korun,“ poznamenal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák s tím, že ve výhledu pro budoucí léta kraj jednoznačně počítá se zachováním podpory Programu obnovy venkova.

Mezi akce prezentující regionální produkty patří například Perla Zlínska, kde mohou výrobci potravin, uzenin, pečiva a podobně ukázat svoje díla. Pořádána zatím byla v Luhačovicích a Otrokovicích.

Výrobce: Je to prestižní záležitost

„Pro naši firmu to je prestižní záležitost. Ocenění výrobků nám mnohdy zvýší prodej. Myslím si, že je dobře, že kraj na tyto akce přispívá,“ sdělil výrobní ředitel Racioly Jehlička Uherský Brod Jan Ammer.

„I pro nás je ocenění přínosné. Nedá se říci, že by se nám nějak vysoce zvýšil odbyt, ale mezi lidmi se to rozkřikne a pak se sami začínají ptát, o jaký produkt šlo. Určitě je dobré, že kraj nás podporuje,“ myslí si také místopředseda Agrodružstva Roštění na Kroměřížsku Martin Bartík.

Perla Zlínska by měla v dalším roce povýšit na mezinárodní událost, protože kraji se podařilo vyjednat vzájemné propojení s Polskem a Maďarskem. Oblastním výrobcům by se tak mohl zvýšit prostor pro odbyt.

Mezi další akce podporované z peněz určených na propagaci regionálních výrobků patří například dožínky na Kroměřížsku, Víno Slovácka a také Tradiční Valašsko, chov ovcí a produkce v Prlově na Vsetínsku.

VERONIKA VÁGNEROVÁ