„Odhadujeme, že se připojí devadesát procent lékařů pro dospělé i pro děti a dorost. Samozřejmě s tím, že bude zajištěna péče pro pacienty s akutním onemocněním většinou na místech současných pohotovostí,“ řekl předseda krajského Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Protestem chtějí doktoři poukázat na současné financování praktických lékařů, které je podle nich nedostatečné. „Dostáváme se do takové situace, kdy nejsme schopni vést ordinace. Lékařů navíc ubývá,“ popsal Nečas.

S praktiky budou proti výši úhrad od pojišťoven protestovat i pediatři

Druhým závažným problémem jsou podle praktických lékařů regulace na léky i na vyšetřovací metody, které jim pojišťovny stanovují.
„V momentě, kdy překročíme limit například na počet rentgenových vyšetření, musíme další prohlídky hradit ze svého. To je špatné. Lékař přece nemůže rok dopředu odhadnout, kolik bude takových vyšetření potřeba, popřípadě počet pacientů nebo nemocnost. Nebo aby přemýšlel, kolik už rentgenů předepsal,“ vysvětlil krajský předseda praktických lékařů.

Protestující se zítra sejdou na shromáždění ve Zlíně, kde se uskuteční odborný seminář o depresích a úzkostných poruchách.
„Dále promluví advokát, který vysvětlí právní problematiku ve vztahu k pojišťovnám a ve vztahu k novým poplatkům v ordinacích, které nás čekají,“ doplnil Nečas s tím, že na shromáždění sdružení také vysloví stanovisko k eventuální další stávce.

K protestům se nepřipojí například lékařka Miroslava Kudělková z Koryčan. Ačkoliv si na středu pacienty neobědnával, zcela rozhodnut není ani praktik Ivan Manďák z Holešova. „Stále o tom uvažuji. Pokud budu stávkovat, budu jediným tady na poliklinice. Ale zajímá mne plánovaný seminář ve Zlíně. Proto zvažuji, že bych ordinoval až v odpoledních hodinách,“ váhal.

Naopak upozornění o plánované stávce už vyvěsili Marie Bedřichová v Kvasicích nebo například koryčanský lékař Karel Kos.
„Pan doktor dlouho zvažoval, zda se připojí. Některým pacientům se to těžko vysvětlovalo, ale jiní stanovisko praktiků chápou. Je to velká zodpovědnost, ale pro ty nejvážnější případy bude zastupovat pohotovost v Kyjově,“ řekla zdravotní sestra z jeho ordinace.
Pokud pojišťovny nezvýší platby, uvažují praktičtí lékaři dokonce o tom, že odstoupí od smluv s nimi a budou si vybírat poplatky sami přímo od pacientů.

VÍCE ZPRÁV Z REGIONU ČTĚTE ZDE