Zaregistrovali jej především řidiči na tmavších karoseriích svých vozidel. Mnozí tak nelenili a využili služeb autoumýváren. Jenže předčasně. „Nejezděte do myčky, čeká nás další várka," varovala meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu. Podle ní následující tlaková níže nad Alžírskem přinese na naše území opět jemný písek, který můžeme očekávat již o tomto víkendu.

„Musela jsem znovu vyprat prádlo, které jsem měla pověšené venku," postěžovala si ve čtvrtek Petra Bezdíková ze Zlína s tím, že žlutý prach ulpěl na jejím bílém povlečení, které dala sušit ven.

Na druhou stranu z jemného písku, prachu, pylu a jarních nečistot mají radost pracovníci autoumyček. Hlásí plno. Například v automyčce Steam servis, v obchodním centru Zlaté jablko ve Zlíně. „V tomto jarním období máme vždy plno, ale musím potvrdit, že karoserie vozidel našich zákazníků jsou opravdu od žlutého jemného prachu. Pokud se jej řidiči budou chtít zbavit sami, poradil bych jim, aby vozidla nejdříve opláchli, než do toho čištění půjdou," poradil manažer automyčky Ondřej Sladkovský.

Písek ze Sahary nerozhodí ani pracovníky autoservisů. Podle nich obavy, že jemný písek zanese motor nebo elektroniku vozdel jsou zcela zbytečné. „Osobně jsem se s něčím takovým ještě nesetkal, možná u starších vozidel je teoretická možnost, ale u těch novějších ne. Všechna novější vozidla mají pylový filtr," vysvětlil přijímací technik autoservisu Bačík Stanislav Karas.

Jemný saharský písek v ovzduší může naopak působit potíže lidem s alergiemi a respiračními onemocněními. „Dostal se k nám v době, kdy jsou v ovzduší pyly, momentálně břízy, takže zvýšený počet pacientů, kterým by jen tento písek způsobil dýchací potíže nemáme. Ale jednu pacientku, která si na jemný písek ve vzduchu stěžovala, jsme tady měli," zaznělo z alergologického oddělení zlínské polikliniky.
Písek ze Sahary se k nám podle meteorologů dostane průměrně jednou až dvakrát za pět let. Před devíti lety se meteorologové například setkali i s prachem z Ukrajinských ste­pí.