Sanační proces stále čeká například Mopas v Holešově nebo areál STS v Morkovicích

Objekty, které mají jedno společné: jsou krajem vedeny ve studii starých ekologických zátěžích Kroměřížska coby lokality s aktuálním rizikem. Ne všechny ale stále riziko skutečně představují.

Sanačním procesem letos prošla skládka v Chropyni. „Je zrekultivovaná a letos v červenci jsme ji slavnostně dokončili. Dostali jsme na ni přibližně šedesát milionů,“ uvedla starostka Chropyně Věra Sigmundová s tím, že místo je nyní zatravněné a oplocené.

Další noční můrou ekologů je holešovský průmyslový areál Mopas, který leží na ochranném pásmu vodního zdroje. Podle studie byla v areálu zpracována analýza rizika a průzkum, při kterých se potvrdila kontaminace a podzemních vod chlorovanými uhlovodíky a v půdním vzduchu navíc ropnými

látkami. Ačkoli podle studie sanaci brání už jen vyjádření ministerstva financí, pravda je taková, že k pracím zatím vůbec nedojde. Důvod je přitom poměrně absurdní. „Všechno bylo připravené, provádělo se výběrové řízení, ale muselo jsme proces zastavit. Část pozemku, který měl být sanován, totiž vlastní stát a ten nedal souhlas se vstupem na pozemek,“ krčí rameny ředitel Mopasu František Tomaník.

Problém s majiteli brání sanaci také v Ludslavicích. Kvůli kontaminaci vody společností STS divize 004 před více než deseti lety vybudovali v Ludslavicích vodovod. Ani za pořádnou řádku let však nedošlo nápravě.

„Neděje se vůbec nic, už proto, že areál vlastní několik majitelů mezi nimi i lidé až z Ameriky a co vím, tak probíhají nějaká jednání ohledně toho, které z vlastníků převezme správu,“ říká starosta Ludslavic Miroslav Konečný.

Dodává, že STS skutečně představuje problém. „Jsme rádi, že na firma na seznamu ekologických zátěží figuruje,“ říká starosta.

O mnoho lépe už je na tom třeba společnost Hanhart Morkovice, s.r.o. Tam už totiž sanace probíhá a s posledním dnem v roce by měla skončit.

„K tomuto datu mají být splněny limity dané Českou inspekcí životního prostředí a směřuje to k tomu, že by to mělo být dosaženo,“ pochvaluje si výkonný ředitel společnosti Jiří Vinklárek.

Vysvětlil, že sanační práce spočívají v odstranění přímo zasažené zeminy a v návozu čisté. „Prostředí se tak uvedlo do původního stavu a vybudovány jsou také drenážní stěny, které brání průniku chlorovaných uhlovodíků mimo areál,“ dodal ředitel.

Hodnoty znečištění v půdě nyní budou asi dva roky monitorovány. Škodliviny, které zůstaly mimo areál na sousedních pozemcích také projdou sanačním procesem, zde jsou totiž stále nadlimitní hodnoty a s pracemi by se mělo začít ještě letos.⋌