Kroměřížsko/ Reforma veřejných financí nás nutí pracovat, říká soukromý finanční poradce Pavel Skočovský zKroměříže.

„Ato se dá demonstrovat nejen na nemocenské, za kterou nebudou mít nemocní první tři dny zaplaceno, ale také třeba na sociálních dávkách,“ pokračuje odborník vdaňovém poradenství.

Podle Skočovského mají totiž všechny změny připravené ministerstvem práce a sociálních věcí lidi motivovat ktomu, aby raději šli dopráce.

Přídavky na děti stát ještě loni poskytoval všem rodinám, které oně zažádaly a jejich čistý příjem se pohyboval vrozmezí 1,5až 4násobku životního minima.

„Letos na ně dosáhnou jen ty rodiny spříjmy do 2,4násobku. Měsíční dávky jsou nově vypláceny pevně podle věku dítěte,“ řekl Skočovský. Na dítě do 6let mohou rodiče získat 500korun, na školáka do 15let 610korun a na studenta do 26let 700korun.

„Odhaduje se, že onárok na přídavek na dítě jako sociální dávku přišla zhruba třetina rodin svyššími příjmy. Na druhé straně jim tuto skutečnost kompenzuje zvýšení daňových slev na dítě ze 6000 na 10680 korun. Toto navýšení vyváží změny vdaňové a sociální oblasti, a pro rodiny sdětmi bude znamenat zvýšení čistých příjmů. Dalo by se říci, že nový systém zvýhodňuje především ty rodiny, kde aspoň jeden zrodičů pracuje,“ konstatoval odborník přes finance.

Podle Skočovského reformní opatření lákají do práce idůchodce.

„Přivydělávající si senioři na reformě získají. Nově mohou uplatnit roční slevu na dani, a to ve výši 24840 korun. Jejich dávky, které se budou jako jediné valorizovat, by navíc měli vzrůst oněkolik stovek korun,“ poznamenal poradce.

Skočovský odhadl, že senioři, kteří si kpenzi ještě přivydělávají, mohou získat až desetitisíce. „Například jako osoba samostatně výdělečně činná při stotisícovém ročním příjmu ušetří na daních asi 1600 korun měsíčně,“ počítal odborník. „Jako zaměstnanec uspoří maximálně několik stokorun. Itak se ale pokryjí jejich vyšší náklady na potraviny či zdravotní péči,“ zhodnotil kroměřížský poradce. Na těchto opatřeních by však neměli prodělat ani ti důchodci, kteří nepracují.

Na druhou stranu Skočovský nedoporučuje přeceňovat nová přísnější postižení výkonu nelegální práce. Doposud byl uchazeč ozaměstnání, který nelegálně pracoval, zevidence vyřazen a jedinou jeho sankcí bylo to, že se mu vnásledující evidenci zkrátila podpůrčí doba pro poskytování podpory vnezaměstnanosti maximálně otři měsíce. „Ozařazení do evidence však mohl požádat třeba už druhý den poté, co byl vyřazen. Nově vyřazený uchazeč přistižený při ilegálním přivýdělku bude moci znovu požádat ozařazení do evidence žadatelů opráci až po uplynutí šesti měsíců ode dne vyřazení,“ upozornil.