Referendum, jehož termín odhlasovali zastupitelé na 6. září, začne v osm hodin a hlasovat se bude stejně jako při volbách: volební místnosti v jednotlivých okrscích se tak otevřou už měsíc před komunálními volbami.

Na lidové hlasování budou v sobotu dohlížet stejně jako u voleb jednotlivé komise. „Referendum je vyhlášeno a pracujeme na jeho přípravě. Lidé budou chodit hlasovat do svých volebních místností, tak jak jsou zvyklí. Pro referendum je vyčleněna celá sobota, hlasovat se bude od osmi do dvaadvaceti hodin," upřesnil pro Deník místostarosta Holešova Rudolf Seifert.

Hlasy budou sečteny ihned po uzavření volebních místností. Aktivisté, kteří o vyhlášení referenda usilovali dlouho dobu, se však obávají nízké účasti a tím i neplatnosti hlasování. Pro regulérnost referenda by totiž k urnám muselo dorazit nejméně pětatřicet procent voličů.

„Účast bude podle mého do deseti procent," míní ale lidovecký zastupitel a aktivista v boji proti hazardu Pavel Karhan. Podle něj je povědomí o konání referenda mezi holešovskými občany velmi malé. Lidé prý byli informováni pouze prostřednictvím místního zpravodaje.

„U referenda se hlasovací lístky nemusí rozdávat přímo do schránek, takže o tom mnohdy lidé ani neví. Informovanost byla v tomto směru velmi slabá, už to je důkaz toho, že vedení města nemá zájem znát skutečný názor občanů," zlobí se Karhan. Už 15. srpna proto podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně s návrhem na vyhlášení referenda souběžně s termínem říjnových komunálních voleb. Jenže tento jeho návrh zastupitelé nepodpořili.

„V případě kladného rozhodnutí soudu by se ale referendum v tomto termínu konalo," upozornil člen iniciativy Holešov bez hazardu Zdeněk Krajcar.

Zda se tedy nakonec referenda uskuteční dvě, bude jasné nejpozději 14. září. Sobotní hlasování by podle odhadu mělo město stát zhruba sto tisíc korun. Podle místostarosty Rudolfa Seiferta by konání referenda společně s volbami bylo složitější: i to prý bylo jedním z důvodů, proč se vedení radnice rozhodlo pro termín během nadcházejícího víkendu.

„Nemáme k dispozici tolik volebních místností, protože referendum se nemůže konat ve stejných prostorách jako volby. Museli bychom mít další urny a plenty, což sice není takový problém, ale bylo by to přeci jen komplikovanější," dodal holešovský místostarosta s tím, že volební účast u víkendového referenda se zatím neodvažuje odhadovat.

„Je to těžké. Podobné hlasování v Holešově nikdy nebylo. Nevím také, zda je otázka hazardu téma, které by lidi do volebních místností lákalo. Tato věc by se měla řešit technicky a věcně, ne emocemi," míní Rudolf Seifert.

Pokud však brněnský soud návrhu na vyhlášení dalšího referenda konaného tentokrát souběžně s komunálními volbami vyhoví, je prý holešovská radnice připravena ho uskutečnit.

Jaký je váš názor? Zúčastníte se víkendového referenda? Nebo by mělo být vypsáno v termínu komunálních voleb? Napište nám nebo diskutujte pod článkem!