Tlumačovští zastupitelé proto schválili na březen příštího roku referendum, na němž se všichni obyvatelé mohou vyjádřit, zda souhlasí s odkupem pozemků za vyšší ceny.

Místní referendum se má uskutečnit 6. března od desíti do dvaceti hodin. Občané Tlumačova při něm budou odpovídat jednoznačně ano či ne.

„Vlastníkům pozemků dotčených plánovanou stavbou protipovodňových hrází, jejímž investorem má být Povodí Moravy, má být po dokončení stavby zaplacena cena minimálně 82,80 korun za metr čtvereční nebo vyšší podle oceňovacích předpisů. Občané se vyjádří, zda má obec Tlumačov zaplatit zbývajícím sedmnácti majitelům ze sto padesáti kupní cenu vyšší,“ vysvětlil starosta Jaroslav Ševela.

Stavět se má začít v roce 2010

Stavba hrází za osmdesát milionů korun je naplánována na rok 2010.

„Bylo by smutné a svým způsobem i ostudné, kdyby se ji nepodařilo realizovat kvůli nesouhlasu některých vlastníků. Nebude-li totiž souhlasit byť jediný majitel dotčených pozemků, nebude na stavbu vydáno stavební povolení a finance budou pravděpodobně proinvestovány jinde,“ míní Ševela.

Dodal, že v případech, kdy je ohrožen majetek osob či přímo jejich život, je na místě spíše solidární a lidský přístup s určitou pokorou k přírodě a jevům, které člověk neovlivní a nemůže jim předcházet.