Stál v čele Základní a mateřské školy v Žeranovicích. Měl být morální autoritou, ale selhal. Čtyřiapadesátiletého ředitele obvinila v minulých dnech policie ze zpronevěry.

Celkově se měl na vrub školského zařízení obohatit o téměř 416 tisíc korun. Nyní mu hrozí až pětileté vězení nebo peněžitý trest.

Z minuty na minutu ředitelkou

Na nesrovnalosti v účetnictví a další finanční machinace se přišlo již na sklonku minulého roku. Zřizovatel školy, kterým je obec, na nic nečekal a ředitele z funkce odvolal.

Ze dne na den se pak s povinnostmi ředitele musela seznámit do té doby pouze místní řadová učitelka Petra Smolová.

Od obce se jí dostalo důvěry a byla dočasně jmenovaná na místo odvolaného ředitele.

Graffiti v ulicích Hulína.
Znovu v akci! Hulínský autor graffiti pod cestu schoval partyzána

Petra Smolová říká, že to nebyly příjemné chvíle.

„Přišlo to z minuty na minutu. Naštěstí mě kolegové podrželi a pomohli mi. Ale stále se učím,“ vzpomíná na začátky ve funkci Smolová.

Škola důvěru rodičů neztratila. Určitě pomohlo i to, že se vedení rozhodlo okamžitě jednat a rodiče s problémy seznámit.

„Svolali jsme okamžitě rodiče a vysvětlili jim situaci, která nastala,“ uvádí současná pověřená ředitelka.

Zda bude Smolová legitimně pokračovat ve funkci, se dozví v polovině května. Na 17. května je vyhlášeno řádné výběrové řízení. O post mají zájem dva kandidáti.

Jedním z nich je i Petra Smolová.

„Nechám to osudu. Ráda se vrátím i na pozici učitelky, když nevyhraji,“ uvádí.

Starosta Žeranovic Antonín Vyňuchal velkou zásluhu přikládá právě Petře Smolové.

„Paní učitelka je kapacita. Lidé věřili jí, a proto věřili nadále i škole. Já bych jí chtěl poděkovat, protože nastoupila do funkce za nezáviděníhodné situace,“ vyjadřuje díky starosta.

Selhal člověk, nikoliv systém

Dětí se naštěstí kauza nikterak nedotkla. Avšak obec nenadálý finanční výdaj zaskočil. „Mělo to na Žeranovice, myslím tím obec, velký dopad. Museli jsme vše dorovnat z rozpočtu,“ nechal se slyšet Antonín Vyňuchal.

Jak je možné, že jeden člověk ve vedení školského zařízení může zpronevěřit škole téměř půl milionu korun? Školy podléhají auditům a dalším kontrolám. Mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek říká, že ke kontrole dochází během celého roku.

„Školy posílají během roku odboru školství, mládeže a tělovýchovy čtvrtletní výkazy hospodaření. Během kalendářního roku školy kontroluje i radniční útvar interního auditu a vnitřní kontroly,“ vyjmenovává Vondrášek.

Ilustrační foto
Ředitel okradl školu skoro o půl milionu, část peněz prohrál v kasinu

Na podobném principu fungují i další města. Bystřice pod Hostýnem pod taktovkou starosty Zdenka Pánka má jak vlastní, tak i externí audit. Sám starosta je bývalým ředitelem základní školy.

„Je to selhání lidského faktoru. Ovšem dřív nebo později se na takové jednání přijde,“ hodnotí situaci Pánek. Základní školu Bratrství Čechů a Slováků, kterou Pánek před odchodem do politiky vedl, nyní spravuje Michal Zicháček.

Žádná karta, vše posílat na účet

Právě způsob, jak zachází se školními penězi zde, na ZŠ Bratrství Čechů a Slováků, může být jistým řešením.

„U nás jdou všechny platby přes dvě osoby. Přese mne a účetní. Kdybych si chtěl nějaké peníze ulít, hned by to bylo vidět,“ míní Michal Zicháček. Navíc škola nedisponuje možností výběru platební kartou.

„Samozřejmě je mezi námi a Žeranovicemi velký rozdíl. Zatímco oni mají na výplaty zaměstnancům asi čtyři miliony korun, my 30 milionů korun,“ pokračuje Zicháček. Ředitel však ukradl také peníze žáků, které měly být příspěvkem na školu v přírodě.

„Samozřejmě, pokud budu mít peníze v hotovosti, je to jednodušší. My se však snažíme minimalizovat i obnos, který je fyzicky ve škole. Například tím, že třeba příspěvky na lyžák se již posílají na účet,“ uvádí příklady ze své praxe Michal Zicháček.

Policie zatkla a obvinila ředitele ze zpronevěry zhruba 416 tisíc korun. Tuto částku tvořily i příspěvky žáků na školu v přírodě či stravné pedagogů. Nejvíce, zhruba 360 tisíc korun, získal opakovaným výběrem peněz z bankovních účtů školy sloužících pro účely fondu kulturních a sociálních potřeb. Tyto výběry provedl prostřednictvím svěřené platební karty. Veškeré prostředky prohrál v kasinu nebo použil pro vlastní potřebu.