Důvodem hromadného odchodu lékařů, včetně primářů a dalších kapacit v oboru psychiatrie, je jejich nespokojenost s tím, jak nemocnici vede ředitel Pavel Polák. Podle nich totiž výrazně překračuje své manažerské kompetence a neodbornými zásahy a nařízeními vstupuje do léčebného procesu pacientů.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Z Psychiatrické nemocnice v Kroměříži odchází 20 lékařů. Nátlak, říká ředitel

Personální obměna 

Ředitel Polák tvrdí, že v PNKM jsou stejně potřeba personální obměny a hromadný exodus bere jako ozdravení nemocnice.

„Někdo nemá rád změny, a bylo by pochopitelné, že by měl po letech ‚nepohybu nemocnice‘ chuť nyní odejít. Nemocnice potřebuje personální obměnu, nyní přichází řada mladých lékařů. Je dobře, že se někteří z nátlakové skupiny rozhodli odejít, vnímám to jako příležitost pro ozdravení nemocnice,“ sdělil Pavel Polák.

Manažerská nekompetentnost

Ona „nátlaková skupina“ však nesouhlasí.

„Spor není o prosazení reformy psychiatrické péče ale o manažerské nekompetentnosti ředitele,“ sdělili lékaři Deníku.

Nabízí se otázka, zda své neshody personál s ředitelem řešil ještě před středečním odchodem. Pavel Polák si stojí za tím, že o to dvacítka zdravotníků nestála.

Psychiatrická nemocnice v Kroměříži, srpen 2021
Až 1,6 milionu za nástup? Částky zmizely. Psychiatrická nemocnice po výpovědích

„Skupině protestujících lékařů byla opakovaně nabídnuta možnost dialogu, diskuse nad tím, co se jim nelíbí,“ namítl ředitel a pokračoval: „Dosud nedokázali, či nechtěli formulovat to, co by si vlastně přáli, aby bylo jinak.“ Podle něj mají v nemocnici na příští týden dlouho plánované tři diskusní setkání pro všechny zaměstnance.

„Je evidentní, že je tato skupina nechce využít,“ dodal Polák.

Neúspěšný dialog

Vyjádření ředitele se ale vůbec neslučuje se zkušeností odcházející skupiny zdravotníků.

„O dialog s panem ředitelem jsme se pokoušeli od jeho nástupu do funkce, neúspěšně. Proto jsme se obrátili na zřizovatele našeho zdravotnického zařízení otevřeným dopisem. Dále budeme řešit věc s ministerstvem zdravotnictví,“ napsali lékaři.

Kolonáda v Květné zahradě v Kroměříži je po dvouleté obnově znovu přístupná veřejnosti.
VIDEO: Kolonáda v Květné zahradě je po dvouleté opravě znovu otevřena

„Slova ředitele PNKM jsou opět manipulací s fakty, stejně jako jeho odpověď na náš otevřený dopis ministrovi,“ reagovali ještě odcházející lékaři s tím, že dále kauzu dále nebudou do médií komentovat. Mimo jiné proto, že jsou vázáni mlčenlivostí.

Ředitel bude vysvětlovat

Podle informací České televize je ředitel Pavel Polák na pondělí pozván právě na ministerstvo, kde bude vysvětlovat svoji představu o dalším postupu.

„Situaci intenzivně řešíme a vzhledem k probíhajícímu jednání se k ní v tuto chvíli nebudeme podrobněji vyjadřovat,“ sdělil v pátek na dotaz Deníku mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ministerstvo zdravotnictví již dříve uvedlo, že v tuto chvíli není péče o pacienty jakkoli ohrožena a vyřešení situace předpokládá ministerstvo v řádu dní.

V brzké vyřešení na půdě ministerstva doufají i politici v regionu.

„Situaci považuji za vážnou, proto doufám, že se ministerstvu zdravotnictví, jako zřizovateli Psychiatrické nemocnice Kroměříž, podaří najít ze vzniklé situace východisko, které neohrozí péči o duševně nemocné pacienty v regionu,“ uvedla krajská náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová.