Podobná otázka je na stole i v případě ředitele kroměřížských strážníků Miloslava Skřebského. Je veřejným tajemstvím, že dosáhl důchodového věku, ale končit se zatím nechystá.

Názory kroměřížské veřejnosti na jeho setrvávání ve funkci se různí.

Pokud nepožádá o odchod, zůstane

„Myslím si, že by jeho funkci mohl zastat někdo mladší,“ uvedl například jeden z obyvatel města, své jméno ale prozradit odmítl.
Šéf strážníků má však také mezi lidmi své zastánce, kterým jeho věk zdaleka nevadí.

„Je chytrý, má zkušenosti a vyzná se. Proč by měl odcházet?“ ptá se třeba Denisa Kačenková z Kroměříže, která si navíc myslí, že jeho zaměstnání asi není tak manuálně fyzicky náročné, aby ho nebyl schopen i nadále vykonávat.

O odchodu Skřebského neuvažují ani jeho přímí nadřízení.

Doba velí pracovat co nejdéle

„Pokud někdo sám nepožádá o důchod, nemůžeme mu říkat, že má odejít jen proto, že dosáhl důchodového věku,“ komentoval kroměřížský místostarosta a úřadující senátor Miloš Malý, který má městskou policii ve své kompetenci.

Zároveň dodal, že současný trend vlastně ani nedovoluje, aby člověk končil zaměstnání dřív, než je to nutné. „Nynější doba nám velí, že je potřeba pracovat co nejdéle. Já třeba půjdu do důchodu ve věku šedesát tři a půl roku, mého syna to ale čeká skoro až v sedmdesáti,“ objasnil senátor s tím, že oficiální doktrína velí: pracovat, pracovat a pracovat. „Všechny krizové situace, které ve městě nebo okolí nastaly, jsme s ředitelem zvládli. Dokud tedy všechno funguje, není přece změna nutná,“ shrnul Malý.

Sám ředitel se k tomuto tématu nechtěl vyjádřit. „Nebudu se o tom bavit,“ odmítl cokoli sdělit Skřebský.

Ani v dalších povoláních není na škodu, když je dělá zkušený člověk v důchodovém věku. „Paradoxně třeba starší zedníci jsou nejlepší,“ tvrdí Jakub Jireš, který dozoroval stavbu, coby mistr.

„Výkon doplní mladí a starší jsou na rozumy. Měli jsme takového na stavbě a mistr tam prakticky nemusel,“ vysvětluje Jireš. Dodal ale, že hnát na lešení člověka staršího pětašedesáti let moc vhodné není.