Akce spojené s Řeckými dny si lidé v Kroměříži mohou vychutnat až do pátku.

„Cílem pravidelného tematicky zaměřeného bloku výstav, besed, koncertů, projekcí i ochutnávek je přiblížit veřejnosti zemi, která v daném období předsedá Radě Evropské unie," připomněl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Řecko patří k mimořádně oblíbeným destinacím českých turistů: akce ale myslí na všechny. Návštěvníci se pokochají nejen tím tradičním pohledem na Řecko, ale budou mít příležitost poznat i méně známou tvář této země.

„Právě s ohledem na fakt, že pro tuzemské cestovatele je Řecko vyhledávanou destinací, jsme se v programu snažili vyzdvihnout zajímavosti, které nejsou pro turistu úplně běžné," prozradila Olga Sehnalová.

Program slibuje nejen jména zajímavých hostů, ale i netradiční zážitky.

„Zcela mimořádným hostem bude například významná slovenská ekonomka, někdejší slovenská ministryně financí a viceprezidentka Evropské banky pro obnovu a rozvoj paní Brigita Schmögnerová," prozradila europoslankyně.

Brigita Schmögnerová zasvětí už zítra na besedě zájemce do širších souvislostí řecké hospodářské krize. Zajímavé má být také páteční vystoupení populárního dámského dua Martha a Tena Elefteriadu, které v sedmdesátých letech slavilo i u nás velké úspěchy.

Další ne zcela tradiční pohled na Řecko nabídne výstava fotografií Svatá hora Athos. Athos je jedním ze tří poloostrovů na severořeckém Chalkidiki, nachází se na něm mnišský stát tvořený dvaceti mužskými kláštery a jeho návštěva podléhá poměrně přísným pravidlům.

Autorem vzácných černobílých snímků je dnes už zesnulý Prokop Hoffman, který Svatou horu Athos navštívil v roce 1997 jako poutník.

Na tento poutní duchovní pohled zase naváže dnešní beseda o pravoslavném náboženství, která se uskuteční přímo v prostorách pravoslavného kostela svatého Cyrila a Metoděje na Slovanském náměstí v Kroměříži.

Ani na Řeckých dnech nebude chybět tradiční ochutnávka specialit či týdenní řecké menu v restauraci Scéna. Kompletní program Řeckých dnů je k vidění na webu www.sehnalova.cz, kde si mohou zájemci užít také vědomostní soutěž.