Rozhodly se tak proto, že vláda včera odložila projednávání zákona o rozpočtovém určení daní.
Nyní nejmenší vesnice dostávají při přerozdělování výnosů daní částku na jednoho obyvatele až šest a půlkrát menší než Praha. Proto obce podaly žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Novela o rozdělování výnosů daní byla odložena k projednání na příští týden

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU–ČSL) poté představil novelu zákona, jež má malým obcím přilepšit, a v reakci na to zastupitelstva Suché Loze a Vysokého Pole odhlasovala stažení žaloby. Novela však nezískala podporu ODS a projednávání zákona vláda přeložila na příští týden.
„Stáhnutí stížnosti u evropského soudu ve Štrasburku jsme tedy odložili. Jak budeme postupovat dál, se rozhodneme na základě dalšího vývoje,“ uvedl starosta Suché Loze Petr Gazdík, který je také místopředsedou hnutí Nezávislí starostové pro kraj (NSK).

Co bude dál, se uvidí, říkají starostové

Právě NSK iniciovalo vytvoření Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci, pod níž se už podepsalo zhruba 1350 starostů. Vesnice Suchá Loz a Vysoké Pole navíc koncem srpna podaly k evropskému soudu stížnost na českou vládu.

„Pokud by se projednávání zákona odkládalo dále, tak znovu svoláme zastupitelstva a znovu si promluvíme s ministrem Kalouskem,“ dodal starosta Suché Loze Gazdík.

Ministr Kalousek jinak podle něj dostál svým slibům a předložil novelu, která by zejména pro malé obce znamenala větší přísun financí do jejich rozpočtů.

Výkonná rada ODS se však rozhodla tento návrh nepodpořit. „Přitom během meziresortních řízení nikdo z občanskodemokratických ministrů nic nenamítal,“ divil se včera ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Na rozdíl od vrcholných politiků má mezi starosty malých obcí novela podporu napříč politickým spektrem.
„Ten zhruba týdenní prostor, který kvůli odkladu projednávání zákona vznikl, musíme využít k získání hlasů ze všech stran. Spousta politiků se v našich argumentech ne zcela orientuje, takže jim je musíme dobře vysvětlit,“ míní starosta Vlčnova na Uherskohradišťsku Jan Pijáček (ODS).

Také například Morkovice na Kroměřížsku podepsaly Smlouvu proti daňové diskriminaci hned mezi prvními.
„Sdílíme stejný názor jako Vysoké Pole a Suchá Loz, protože současně nastavené rozdělení daní je pro menší obce diskriminující. Jsem přesvědčen, že bylo nastaveno v roce 2000 se záměrem donutit malá sídla slučovat se, což se však nepodařilo. Dnes se to zase tváří tak, že velká města dělají spoustu úkolů navíc, ale to není pravda,“ vyjádřil se starosta Morkovic Pavel Horák, který se zúčastnil i včerejšího setkání starostů ve Zlíně.

Morkovický starosta má zatím trochu rozporuplné pocity ze vznikajícího Sdružení místních samospráv.
„Svaz měst a obcí už zahrnuje samosprávy od těch nejmenších po ty větší obce a podařilo se mu prosadit některé věci, které těm obcím pomohly. Jediný sporný bod je rozpočtové určení daní. Jestliže svaz hodlá prezentovat, to co prezentuje, pak je vznik organizace, která bude proti tomuto bojovat a hájit ty, kteří jsou současným stavem biti, v pořádku. Je to ale složité téma,“ domnívá se morkovický starosta.