Svatební koordinátorka Blanka Červenáková z Kroměříže říká, že nejhorší je nevědomost.

„Nevěsty jsou ve stresu. Pociťují bezmoc. Nikdo neví, jak dlouho bude nařízení trvat. Říkají třeba i 80 pozvaným hostům, že se obřad odkládá. Samy ovšem někdy neví na kdy,“ uvádí Červenáková.

Svatby během týdne

„Zákaz konání sňatků přišel, bohužel, v nejméně vhodnou dobu. Teď se totiž svatby rozjíždí. Snažím se na to dívat pozitivně. Mám víc času pro práci na zahradě, pro rodinu. Pro nevěsty je to však náročné období. Nemají si kde postěžovat. Každý jim řekne: Buďte rády, že jste alespoň zdravé. A půlroční plánování jejich nejpěknějšího dne v životě nikdo nechápe,“ vysvětluje svatební koordinátorka.

Nejhorší je situace pro snoubence, kteří měli mít svatbu v těchto nebo nejbližších týdnech.

„Mají již zaplacené všechny zálohy. Jejich reakce jsou různé, z některých je cítit zklamání. Převládá však pochopení. Našly se ale i nevěsty, které mi do telefonu dokonce plakaly,“ svěřuje se Blanka Červenáková, která si myslí, že v nejbližší době budou povoleny pouze malé svatby. Řekněme o deseti lidech.

Dlouhodobý zákaz svateb by mohl výrazně ovlivnit i živnostníky, kteří svůj byznys spojili právě s tímto odvětvím. Od svatebních salónů přes svatební koordinátory až po některé fotografy.

Přiznává to i Blanka Červenáková, která si myslí, že se konání svateb vrátí do starých kolejí až v červenci. Červenáková však na současné situaci vidí alespoň jedno pozitivum.

„Po osmi letech se mi konečně daří snoubence přesvědčit, že sňatky nejsou jen záležitostí soboty. Pěkné jsou i čtvrteční a páteční obřady. A v dnešní nelehké době je to určitě jisté řešení, jak všechny oddat ještě letos,“ vzkazuje Blanka Červenáková.

 „Ani jeden z párů mi však zatím neřekl, že je zákaz znamením, aby se snoubenci nebrali,“ usmívá se koordinátorka. Největší komplikací jsou pro ni svatby, ve kterých figurují cizinci.

„Já mám polovinu svateb takových, kdy je jeden ze snoubenců cizí národnosti. Například nevěsta je Češka a ženich Angličan. Dokud se však neotevřou hranice v obou směrech, nemohou přijet. Zahraniční svatby proto přesouváme až na rok 2021,“ přiznává Blanka Červenáková.

Volné termíny na podzim

Města na Kroměřížsku se s odklady sňatků setkávají denně.

„Zatím se jedná o 6 zrušených svatebních obřadů. Předpokládám, že to není konečné číslo. Snoubenci se přeobjednávají na podzimní termíny a pevně věřím, že je všechny sklonkem roku oddáme,“ uvádí vedoucí odboru vnitřních věcí a matrikářka v Hulíně Vladimíra Obdržálková.

Podobné zprávy přicházejí i z Bystřice pod Hostýnem.

„Dva svatební obřady z března byly zrušeny. Tři páry si přeložily svatební obřad, který se měl konat v dubnu respektive květnu, na podzimní termíny. A pět párů stále vyčkává. Domnívám se, že budeme schopni najít vhodný termín pro všechny, snoubenci se ale budou muset přizpůsobit časům,“ nechala se slyšet vedoucí odboru občanských záležitostí Eva Františáková.

„V pátek 13. března jsme ještě stihli uskutečnit poslední dva svatební obřady s omezeným počtem osob do 30. Od té doby máme k dnešnímu dni zrušeno celkem 13 obřadů. Snoubenci, kteří se mají brát v květnu zatím vyčkávají. Dá se očekávat, že na konci května bude zrušeno 23 svatebních obřadů,“ odpověděla Deníku mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Termíny si podle ní na pozdější datum přeložili zatím pouze 4 páry.

„Pokud se bude minimalizovat počet svatebních hostů, je předpoklad, že řada párů si termín přeloží na pozdější dobu,“ míní Helsnerová.

Nejvíc zrušených svateb samozřejmě eviduje okresní město. Poslední dvojici zde oddali v sobotu 14. března, a to s omezeným počtem do 30 osob.

„Do 1. května bylo zrušeno celkem 19 svateb a osm vítání občánků. Květnové svatby prozatím nerušíme, stále vyčkáváme, jaká budou nová nařízení po 30. dubnu. Stejně tak vyčkávají i snoubenci. Prozatím byly ze strany snoubenců zrušeny pouze dvě květnové svatby. Nové termíny svateb prozatím nebereme, protože nevíme, kdy se budou moct svatby zase konat," řekl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Kroměřížská radnice v současnosti nepřijímá ani náhradní termíny za zrušené svatby.

„Jakmile budou svatby opět povoleny, budeme se se snoubenci domlouvat na náhradních termínech a samozřejmě se pokusíme všem v rámci možností vyhovět," dodal Vondrášek.