Stačily ale čtyři roky, a v úterý už obědvali oba politici společně na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem: Andrej Babiš jako téměř jistý příští ministerský předseda a Radek Vondráček v roli hlavního kandidáta na třetí ústavní funkci v zemi, předsedu Poslanecké sněmovny.

Ještě v listopadu 2013 přitom v rozhovoru pro Deník sám o sobě prohlásil, že je „nepolitik“, nikdy politiku dělat nechtěl a žil si spokojeně svůj soukromý život. Dění v zemi ho prý ale vyburcovalo k aktivitě, kandidoval tedy v barvách ANO jako nestraník.

„Nespokojenost s politikou u nás se ve mně střádala několik roků. Posledních pět až deset let za mnou před komunálními volbami chodili zástupci mnoha politických stran, abych figuroval na jejich kandidátce. Chtěl jsem se angažovat a dlouho jsem si to rozmýšlel, přece jen – dobré jméno máte jenom jedno,“ líčil tehdy.

A jeho počáteční ambice?

Radek Vondráček – ANO
Vondráček zůstává, Pěnčíková svůj mandát neobhájila

„Chtěl bych pokračovat v tom, co umím, vycházet z toho, že jsem právník a necpat se někam za každou cenu. Chci využít, že jsem mezi novými poslanci za naše hnutí jediný advokát a troufám si říct právní praktik, takže si myslím, že mám co nabídnout,“ plánoval stále ještě veřejnosti téměř neznámý politik.

Dnes se zdá být evidentní, že skutečně co nabídnout měl. Hnutí, jehož se mezitím stal členem, letos volby suverénně vyhrálo a Andrej Babiš už deklaroval, že právě Radek Vondráček je pro něj jediným kandidátem na šéfa sněmovny. I proto, že si od ledna stihl vyzkoušet pozici o stupínek nižší, vystřídal totiž místopředsedkyni dolní komory parlamentu Jaroslavu Jermanovou, která se stala středočeskou hejtmankou.

Kromě toho se ve sněmovně věnoval například protikuřáckému zákonu, navrhoval třeba (neúspěšně) zrušení povinnosti hospod nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický nápoj o stejném objemu.

Pro své rodné město pak pomáhal vyjednat u ministrů ze své domovské strany výjimku z placení poplatků na obchvatu Kroměříže, říká se, že výrazný vliv měl i na podobné rozhodnutí v případě části D55 u Otrokovic.

Ostře ovšem také vystupoval také proti přijatému takzvanému „lex Babiš“, který omezuje podnikání politiků – a možná i to mu vyneslo současnou pozici jedné z nejbližších „pravých rukou“ příštího premiéra a neohroženého vládce země Andreje Babiše.

Radek Vondráček (ANO)

Narozen: 30. prosince 1973, Kroměříž

Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně (1998)

Kariéra: v letech 2000 až 2003 pracoval jako koncipient v advokátní kanceláři Jana Haláse v Kroměříži, v roce 2003 se stal samostatným advokátem

Působení v politice: v roce 2013 se stal volebním lídrem ANO ve Zlínském kraji a následně poslancem, letos v lednu pak místopředsedou Poslanecké sněmovny; členem hnutí je od roku 2014; letos kandidoval opět jako krajský lídr a po jeho úspěchu je hlavním kandidátem na křeslo předsedy sněmovny

Rodina: je ženatý, má dvě děti