„První společenská akce roku pod širým nebem jistě přiláká na Hanácké náměstí všechny, kteří se chtějí bavit, i ty, kteří si chtějí pochutnat. Společně budeme moci strávit příjemný sváteční den, který tak trochu avizuje blížící se konec zimy,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný.

Už v 9 hodin se vydá na svou pochůzku městem masopustní průvod. „Každý, kdo chce být jeho členem, může v masce ráno přijít ke Klubíčku u ZŠ Zachar. Tradiční maškary, mezi nimiž nebude chybět medvěd s medvědářem, kominík, četník či bába s nůší, jistě pobaví kolemjdoucí a obyvatele města,“ přiblížila za kroměřížskou radnici Šárka Kučerová.

Průvod dorazí po desáté hodině na Hanácké náměstí. „Slavnostního zahájení jarmarku se tu ujme v 10.15 hodin starosta města Tomáš Opatrný, kterého čeká nezbytný tanec s medvědem. Na 11. hodinu je připravené vystoupení kejklíře a klauna Kašpara Kuby. Od 14 do 15 hodin bude ledová plocha na Hanáckém náměstí vyhrazena reji masek, zábavě a soutěžím, které pro nejmenší připravili trenéři z HK Kroměříž,“ dodala Kučerová.

Masopustní jarmark v Kroměříži.Program Masopustního jarmarku v Kroměříži.Zdroj: Město Kroměříž

Od 10 hodin bude hrát cimbálová muzika Kotrňáci s primášem Antonínem Bradáčem. A mezi 10. a 16. hodinou si budou moct děti užít tvoření v dětských dílničkách.

Stánky masopustního jarmarku budou otevřené od 9 do 17 hodin. Jejich majitelé a prodejci nabídnou návštěvníkům nejrozmanitější sortiment, kterému budou vévodit dobroty spojené s masopustem, zabijačkové výrobky, klobásy, speciality z udírny, ale i sladkosti, koláče hanácké i valašské, perníky a samozřejmě nápoje k zahřátí a třeba i ochlazení. „Vstup na Hanácké náměstí a všechny body programu jsou pro návštěvníky samozřejmě zdarma,“ doplnil ředitel Domu kultury Pavel Sedláček.

Zábava před dlouhým půstem

Masopust zvaný také ostatky, končiny, fašank, voračky či šibřinky je svátkem, který býval a je příležitostí k zábavě a hojné konzumaci dobrého jídla a pití. „Předchází totiž čtyřicetidennímu předvelikonočnímu půstu, proto je třeba se poveselit a najíst „do zásoby“. Provázejí jej tradiční zábavy a veselice spojené s hlučným a veselým průvodem maškar. Obyčeje dodržované o masopustu se v jednotlivých oblastech lišily,“ uzavřela Šárka Kučerová.