Tamní zastupitelé proto znovu upozorňují obyvatele města a v návaznosti na podobné případy navíc připravují novou vyhlášku, která by jakýkoli podomní prodej ve městě zakázala.

Například důchodkyně Anna Pištecká z Kroměříže se s podivnými případy prodeje nebo nabídky zboží setkala už několikrát.

„Zazvonili třeba u dveří a nabízí deky, hrnce. V poslední době je toho už naštěstí míň. Nabízejí často tím stylem, že jsme vyhráli nějakou cenu v hodnotě třeba dva a půl tisíce a že si ten dárek můžeme převzít tam a tam," popisuje seniorka, která prý takové praktiky zásadně odmítá.

Podobnou věc zažil i Rudolf Palisa z Kotojed. „Jednou mi volali jménem známého obchodního řetězce, že si mám přijít pro výhru 410 korun. Bylo mi to ale divné, zavolal jsem do toho obchodu a zjistil, že to není pravda," líčí důchodce.

Ne všichni ale dokáží zachovat chladnou hlavu a podobné nabídce odolat.

„Zaznamenali jsme třeba případ, kdy firma volala jménem naší radnice a chtěla dotčenému předat dárek k významnému životnímu jubileu," potvrzuje kroměřížský mluvčí Pavel Zrna.

Na novou fintu podvodníků upozorňuje i starostka města Daniela Hebnarová.

„Je to opravdu vrchol drzosti, zneužívat jméno radnice a klamat takto bezbranné seniory," zlobí se. Pokud radnice chce jubilantovi k narozeninám přát, učiní tak podle starostky vždy někdo osobně a pracovníci se prokáží průkazem: cokoli ostatního je podezřelé.

Sehnat si potřebné údaje o narozeninách dotyčného přitom není pro případného nepoctivce žádný problém.

„Projedou si katastr nemovitostí, tam zjistí potřebné informace. Podvodné firmy mají dost peněz na to, aby si na to najali brigádníka, který jim potřebné informace dodá," upozorňuje senátor a kroměřížský místostarosta Miloš Malý.

Podobným praktikám by ale v Kroměříži brzo mohlo odzvonit. Radnice totiž chystá podobně jako jiná města novou vyhlášku zakazující jakýkoli podomní i pouliční prodej.

„V platnost by mohla přijít už v červnu, vymezí místa na kterých by byl prodej možný – náměstí a tržiště a stanoví sankce za porušování," upřesnila Hebnarová.