Třináct milionů je tak konečná nabídka ze strany radnice, ta ale navíc přechází do útoku. Obnovila totiž turistický ubytovací poplatek ve výši 5 korun na den. Tím hodlá řešit situaci kolem sociálně nepřizpůsobivých lidí, které chtěl podnikatel do hotelu na náměstí nastěhovat.

To co je v rekreačních oblastech samozřejmostí, zavedli i radní v Bystřici pod Hostýnem. Ať už jedete do Bystřice na pár dní na návštěvu, nebo se hodláte zdržet déle, musíte platit takzvaný rekreační poplatek, a to pět korun za každý den.

„Město se rozhodlo zpoplatňovat všechny ubytované v regionu, zejména proto, že se jeví, že jich tady v blízké době velké množství přibude," potvrdil Deníku mnohoznačně starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Turistický poplatek ovšem není žádnou novinkou. Před několika lety už jej totiž návštěvnicí města platili.

„Dříve byl v Bystřici pod Hostýnem zaveden, nicméně turistů nebylo mnoho a nebylo to zcela efektivní. Chyběla volná ubytovací kapacita a poplatek tak přinášel víc papírové práce, než užitku. Tak jsme ho zrušili," připomněl starosta.

I nadále je ale situace v Bystřici vypjatá. Město je rozděleno na dva protichůdné tábory: jedni chtějí hotel koupit za každou cenu, druzí stojí jasně proti.

„Neznám všeobecný názor občanů. Když jdu po městě, každý se k aktuální situaci vyjadřuje po svém. Nelze tak definovat jednotný názor, jsou zde prostě dva myšlenkové proudy," krčí rameny starosta.

Obyvatelům Bystřice viditelně není budoucnost jejich města lhostejná, v hojném počtu se zúčastnili zasedání městského zastupitelstva, které mělo definitivně rozhodnout, zda město hotel odkoupí za požadovaných třiadvacet milionů.

„Lidé na zastupitelstvu reagovali, tak jak reagovali. Je evidentní, že někteří obávají z potenciálních nájemníků," podotkl Pánek.

Nespokojenci také vedení města předložili petici, ve které na šestnáct set lidí podpořilo odkup Podhoranu. Několikahodinové jednání ve vypjaté atmosféře však žádnou změnu nepřineslo. „Město trvá na své původní nabídce třinácti milionů," shrnul Pánek.

K otázce zda bude ještě zastupitelstvo o případné koupi objektu jednat, se staví neurčitě. „Jednání už proběhla dvakrát, v současné době nelze říci, co bude dál. Záleží na tom, jaké přijdou nabídky. Možné je vše," uzavřel Pánek.

AUTORKOU JE EXTERNISTKA VENDULA PUDELKOVÁ