„Důvodem je mimořádná kontrola lávky po události v Praze,“ potvrdil kroměřížský starosta Jaroslav Němec.

V první polovině ledna plánuje město zevrubnou diagnostiku lávky, která je konstruována podobným způsobem jako ta pražská.

„Dokud nebudou známy výsledky, lávku zavíráme. Bezpečnost obyvatel i návštěvníků města je pro nás prioritou. Chceme si být jisti, že zřícení lávky nehrozí. Věřím, že lidé omezení pochopí,“ dodal starosta.

Mimořádnou kontrolu lávky inicioval poté, co se 2. prosince zřítila v Praze podobná lávka přes Vltavu. Odborníci už minulý pátek kroměřížskou lávku geodeticky zaměřili a v týdnu prošla mimořádnou prohlídkou.

„Přední tuzemský odborník na mosty Jan Tomek lávku prohlédl a pořídil soupis drobných vad,“ popsal vedoucí odboru správy majetku města a služeb Lambert Hanzal.

Odborníci poté na jednání v Brně stanovili další postup mimořádné kontroly.

„Následovat bude zmíněná diagnostika lávky. Při ní bude betonová konstrukce lávky v nejzatíženějších místech navrtána, abychom mohli prozkoumat zejména stav nosných a předpínacích lan,“ popsal Vlastimil Foltýn z odboru správy majetku města a služeb.

Termín prací přesně stanoven zatím není, záležet bude i na počasí. Už v těchto dnech ale dělníci na lávce opravují drobné trhlinky na jejím povrchu. I proto byla lávka uzavřena.

„Z preventivních důvodů není vhodné, aby se na lávce pohybovaly větší skupiny lidí, což by mohlo nastat například při silvestrovských oslavách,“ dodal starosta Jaroslav Němec.

Lávka je pravidelně pod dohledem a každoročně se na ní konají takzvané běžné kontroly, v delších intervalech pak hlavní prohlídky. Naposledy jí prošla v roce 2014, další byla plánována na příští rok a událost v Praze ji jen urychlila.

Postavena byla kroměřížská lávka v roce 1984 a odolala už třeba velkým povodním v roce 1997, kdy pouze přišla o zábradlí, bez úhony přežila i povodně v letech 2006 a 2010.