„Část lidí o ně zřejmě nestojí, proto je nabízíme i obyvatelům dalších ulic,“ vysvětlil místostarosta města Marek Šindler.

Radnice pořídila celkem 2137 kompostérů na bioodpad. Stály zhruba 6,3 milionu korun, přičemž 85 procent nákladů město získalo dotací z evropských fondů.

Kompostéry jsou určeny pro obyvatele rodinných domů v přesně určených lokalitách Kroměříže a v místních částech. Město tak podle místostarosty pokračuje v separaci komunálního odpadu. Radnice kompostéry vydává od poloviny ledna, původně je chtěla distribuovat do konce února.

Nově si pro kompostér mohou přijít obyvatelé ulic Blahoslavova, Erbenovo nábřeží, Chobot, Kotojedská, Na Sladovnách, Nerudova, Resslova, Rostislavova, Sládkova, Třebízského, Veselá, Volného a Za Oskolí. Nárok na ně mají i lidé z místních částí Bílany, Drahlov, Hradisko, Kotojedy, Postoupky, Těšnovice, Trávnické zahrádky, Trávník a Zlámanka.

V samotné Kroměříži jsou pro obyvatele ulic Altýře, Axmanova, Bartošova, Bílanská, Brandlova, Braunerova, Čelakovského, Dolnozahradská, Gorkého, Hlávkova, Chelčického, Chropyňská, J. Silného, K. Rajnocha, Ke Splávku, Kožíkova, Krátká, Na Nohyláku, Na Sádkách, Nádražní, Nová, Ovocná, Partyzánská, Raisova, Seifertova, Skopalíkova, Slovákova, Stoličkova, Štítného, Švabinského, Tomečkova, Tomkova, Třasoňova, U Prachárny, U Trati, U Zámečku, Veleslavínova, Wolkerova a Zborovská.

Kompostéry lidé dostávají jako výpůjčku, po pěti letech se stanou jejich majetkem. Občané přijdou na oddělení místních poplatků (budova městské policie na Velkém náměstí 33, lidé tam platí poplatky za odpad) podepsat smlouvu o výpůjčce a smlouvu darovací.

Úředník také zkontroluje, zda občan není dlužníkem města. S podepsanou smlouvou pak lidé zajedou do zahradnictví Biopasu v ulici Albertova, kde jim bude kompostér vydán. 

Ilustrační foto
Mrzlo, do toho pršelo. A řidiči rázem bourali