V takovém případě vyvstává problém, protože vystěhovaným lidem nemají doručovatelé kam dodávat korespondenci. Proto pro ně musí obecní nebo městské úřady zřídit takzvané post boxy.

„Úřední adresa bývá přidělena na základě správního řízení, které může být zahájeno například na podnět majitele domu, v němž je dotčená osoba přihlášena k trvalému bydlišti, ale nevyskytuje se tam,“ vysvětlil mluvčí Městského úřadu v Kroměříži Pavel Zrna.

V současné době má na adrese kroměřížské radnice hlášeno trvalý pobyt tři sta padesát osob, z toho čtyři děti. Při doručování například soudních obsílek na jejich jméno je občas problém.

„Stává se, že dopisy dojdou na podatelnu radnice, ale o jejich adresátech nikdo nic neví, dokonce ani to, kde se vyskytují. Nyní tyto písemnosti zůstávají na poště, a tam si je můžou adresáti, pokud o ně mají zájem, vyzvednout,“ podotkl mluvčí.

Podle něj se lidem mnohdy trvalé bydliště na úřední adrese hodí. „Nejsou totiž prakticky k zastižení. Je nemožné doručit jim například předvolání k soudu, úřední rozhodnutí či jiné důležité dokumenty vyžadující osobní převzetí, čehož někteří můžou využívat,“ upozornil Zrna.

Na adrese Městského úřadu v Bystřici pod Hostýnem je hlášeno sto třináct osob. „Převažují lidé, kterým byl úředně zrušený pobyt, například po rozvodu manželů. Pokud jsou mezi nimi matky s dětmi do patnácti let, jsou také přihlášeny na radnici, i když ve skutečnosti bydlí třeba v podnájmu,“ informovala mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Dodala, že ojediněle mají trvalé bydliště na adrese úřadu i lidé, kteří se vracejí po letech ze zahraničí, chtějí mít svůj občanský průkaz, ale nemají žádný majetek a jejich poslední trvalé bydliště před odjezdem do zahraničí bylo právě v Bystřici pod Hostýnem.

Sto třicet jedna osob našlo pomyslnou střechu nad hlavou také na Městském úřadě v Chropyni. „Počet žádostí o zrušení údaje o trvalém pobytu se rok od roku zvyšuje. Za loňský rok jsme měli třicet případů, letos jich evidujeme už osmnáct,“ vypočítal místostarosta Petr Večeřa.

Do podobné situace se dostala i paní Marie z Kroměříže. „Čeká nás s manželem soudní vystěhování z bytu a asi nám nezbude nic jiného, než si zažádat o úřední adresu na radnici, i když je to pro nás oba velmi nepříjemné,“ uzavřela pětapadesátiletá žena.