Důvod, proč nechtějí sáhnout ke změně, je prostý: dosavadní spolupráci si pochvalují. Nic jistého ale zatím ještě není, všichni nově zvolení zastupitelé se totiž teprve musejí sejít.

„Koalici jsme posledně utvořili s nezávislými kandidáti, kteří si nyní říkají Nový impuls pro Chropyni. Musím přiznat, že jsme ji uzavřeli také s ČSSD a KDU-ČSL. Za čtyři roky jsme udělali kus práce, což je ve městě poznat. Spolupráce fungovala,“ pochvaloval si v pondělí starosta Chropyně Radovan Macháček (ODS).

Ve stejném složení by rád pokračoval také v nadcházejícím čtyřletém období, výjimkou budou podle starosty jen lidovci. Ti totiž letos v komunálních volbách nekandidovali.„Proč bořit spolupráci, chtěli bychom pokračovat ve stejné koalici. Zatím je ale předčasné o tom hovořit, zatím je to jen rámec možných řešení,“ dodal Macháček.

Ve spolupráci s Koalicí pro Holešov a KDU-ČSL by rádi pokračovali také v Holešově, kde se k výhře opět probojovala ODS v čele se starostou Zdeňkem Janalíkem.„Nechci ale předbíhat a nic slibovat, tím bych porušil stanovy. Chceme spolupracovat se všemi. V tomto týdnu se sejde rada místního sdružení, pak budeme vědět o něco více,“ konstatoval Janalík.

Setkání s ostatními stranami mají v nejbližších dnech v plánu také v Bystřici pod Hostýnem.„Domluvíme termín ustavující schůze zastupitelstva, kde budeme vyjednávat s kolegy, kteří se dostali do zastupitelstva. Nyní fungujeme v koalici s ODS, ČSSD a KDU-ČSL. V tomto duchu bychom rádi zůstale i nadále,“ řekl bystřický starosta Zdeněk Pánek (Zlínské hnutí nezávislých).

V Kroměříži zatím vyjednávání neplánují. „Chystáme jej až po uzavření senátních voleb, tedy asi hned na neděli. Mohu jen říci, že chceme spolupracovat s těmi stranami, které s námi budou mít společné cíle, jež chceme po čtyři roky realizovat,“ řekl v pondělí Deníku kroměřížský starosta a kandidát na senátora Miloš Malý.