Na Kroměřížsku došlo loni k celkem 1 685 trestným činům. „Objasnili jsme 61,07 procenta. V roce 2012 jich bylo o sedmadvacet méně, a objasněno bylo 60,38 procenta," řekla kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Policisté loni řešili čtyři vraždy včetně jednoho pokusů, viníky ve všech případech odhalili. Násilných trestných činů bylo 133, tedy o osmadvacet méně než předloni. „K nejčastějším patří loupeže, úmyslná ublížení na zdraví a nebezpečné pronásledování," vyjmenovala Kyšnerová.

Těžkého ublížení na zdraví a výtržnosti se třeba koncem července dopustili dva muži v baru Las Vegas v Bystřici pod Hostýnem, kteří napadli pětačtyřicetiletého muže. Případem se kroměřížští kriminalisté zabývali několik měsíců a pachatele se podařilo vypátrat i díky pomoci veřejnosti.

Mravnostních trestných činů šetřili loni policisté v regionu dvaatřicet, což je o dvadvacet víc než předloni. „Jednalo se například o případy znásilnění nebo pohlavního zneužívání," dodala mluvčí.

V říjnu tak kriminalisté například obvinili ze znásilnění sedmadvacetiletého muže z Hulína, který si nad ránem koncem října v Kroměříži vyhlédl čtyřiadvacetiletou ženu. Dožadoval se pohlavního styku, žena ho však rázně několikrát odmítla. „Natlačil ji na oplocení a začal ji přes oděv osahávat na intimních místech. Když začala hlasitě křičet o pomoc, zalekl se a odešel," připomněla mluvčí.

Majetkových trestných činů policisté na Kroměřížsku vyšetřovali celkem 734. Je to o 13 případů méně než v roce 2012. Pachatelé se ve většině případech vloupávali do firem, obchodů, restaurací, chat, domů i bytů nebo aut.

„Ve většině případů si odnesli peníze, šperky, elektroniku, nářadí, jízdní kola, kovové předměty či součástky a další vybavení," vyčetla mluvčí.

Poměrně rozšířené jsou podle ní také kapesní krádeže v obchodech, restauracích a dalších místech. Příkladem je případ z konce ledna loňského roku, kdy holešovští policisté zadrželi v prodejně smíšeného zboží devětačtyřice­tiletého cizince. Ještě týž den muže, který se do obchodu vloupal a kradl tam, obvinili z krádeže. poté skončil ve vazbě.

„V březnu pak kriminalisté jeho trestní stíhání rozšířili o dalších šest skutků, které v rámci vyšetřování vyšly dodatečně najevo," upozornila Kyšnerová.

Cizinec se zaměřoval na obecní prodejny s potravinami a kradl převážně peníze, cigarety a alkohol. Od července 2012 do ledna 2013 vykradl obchody na Morkovicku, Bystřicku, v Hulíně, ale i na Opavsku a Vsetínsku. „Majitelům způsobil škodu za víc než půl milionu korun," vyčíslila mluvčí.

Hospodářských trestných činů policisté na Kroměřížsku vyšetřovali celkem 247, o 46 víc než v roce 2012. V těchto případech se podle policejní mluvčí jedná nejčastěji o neoprávněné držení platební karty, podvody, úvěrové podvody a zpronevěry. „Tyto skutky jsou většinou velmi rozsáhlé a složité," podotkla Kyšnerová.

Charakteristické jsou prý také vysoké škody na majetku a skrytá jednání, která často vyjdou najevo až po delší době. „Loni tak kriminalisté zajistili hodnoty a výnosy z trestné činnosti v celkové výši 4 783 000 korun," vyčíslila Kyšnerová.

Koncem srpna třeba obvinili devětatřicetiletou ženu ze zpronevěry. Od konce roku 2006 do konce roku 2008 totiž jako hlavní účetní jedné z firem na Kroměřížsku převedla na své účty tisícové až desetitisícové částky. „Používala při tom fiktivní faktury, které sama vystavila," upřesnila Kyšnerová.

Celkem si tak podvodnice přišla na bezmála tři a půl milionu korun, peníze používala pro vlastní potřebu. Zástupci poškozené společnosti se na policii s trestním oznámením obrátili loni v květnu. Kriminalisté věc šetřili téměř tři měsíce, v souvislosti s případem ženě zajistili i nemovitosti a peníze na účtech.

Koncem loňského března zase začali kriminalisté stíhat třicetiletého muže z Kroměříže, kterého obvinili z krácení daně, poplatku a povinné platby. Muž jako jednatel firmy uplatnil za zdaňovací období prvního čtvrtletí roku 2010 na finančním úřadě nárok na odpočet daně z přidané hodnoty ve výši bezmála tří milionů korun. „Správci daně ale předložil smyšlené účetní doklady," vysvětlila Kyšnerová.

Skutečný odpočet za toto období přitom činil pouze osm set padesát korun. Na základě toho podal finanční úřad podnět k šetření na policii. „Kriminalisté prokázali, že obchodní transakce vůbec neproběhly a účetní doklady byly vystavovány fiktivně," uzavřela mluvčí.

Z 964 lidí stíhaných loni policií na Kroměřížsku bylo plných 440 recidivistů. Deset pachatelů mělo méně než 15 let, 29 bylo mezi 15 a 18 rokem věku a 139 z celkového počtu tvořily ženy. Trestnou činnost pod vlivem alkoholu a nebo drog spáchalo loni 218 lidí.