Slovácké muzeum vystavuje modely na dálkové ovládání

Kdy: pátek 8. až neděle 10. dubna od 9 do 17 hodin

Kde: Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Modely, o kterých sní nejen děti je podtitul výstavy, která začne zítra ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti. Plachetnice, čluny, závodní i terénní automobily, letadla a samozřejmě hit 21. století drony. Vše v několika modelových měřítkách. K tomu funkční závodní trať o délce 8,5 metru a herní koutek pro nejmenší. Instalace není navíc omezena pouze na vitríny, modely budou umístěny do scenerií pouště, přístavu a dalších s podkresem velkoformátových fotografií. Více než stovka exponátů podává jasný přehled o tom, jak se vyvinulo a jakým směrem se ubírá moderní modelářství.

Návštěvníci během výstavy nebudou jen pasivními pozorovateli. „Jaké pocity zažívá pilot, si může každý vyzkoušet na simulátoru letu. Volně dostupná autodráha poskytne nezapomenutelné chvíle závodníků formule 1 nebo na demonstračním modelu letadla můžete přijít na kloub tomu, jak pracují směrovka, křidélka a výškovky a jak se stane, že se letadla odlepí od země a letí," láká Pavel Portl a dodává, že pro ty menší je připraveno velké nástěnné pexeso, omalovánky nebo skládání lega.

Poznejte svého psa pod vedením Rudolfa Desenského

Kdy: sobota 9. dubna od 16 hodin

Kde: Dům kultury v Uherském Brodě

Chodíte na procházky se psem, při nichž vás vede za vodítko spíše on než vy jeho? Přijde k vám návštěva a nemůžete si jít sednout na zahradu, protože by váš čtyřnohý kamarád akorát tak všechny obtěžoval? Potom si přijďte v sobotu v 16 hodin do velkého sálu Domu kultury v Uherském Brodě poslechnout přednášku předního českého odborníka Rudolfa Desenského s názvem Komunikace mezi psem a člověkem.

„Bude se jednat spíše o besedu, kde posluchači budou klást otázky a já se je budu snažit zodpovídat. Dopředu tak nelze říci, co přesně bude obsahem mého setkání se zájemci, protože dotazy se vždy liší podle aktuálních problémů," nechal se slyšet Rudolf Desenský.

Návštěvníci se mohou těšit také na některé mazlíčky předního odborníka nebo na téma dotýkající se alternativní medicíny.

„Budu tam mít i svoje fenky, takže nebude problém v pauzách názorně předvést to, co bude vysvětlováno při besedě. Dále se určitě zmíním o alternativním způsobu léčení psů, kterým se také zabývám," zakončil. Organizátoři také žádají, aby všichni účastníci přednášky nechali své chlupáče doma.

Tichá vína Reduta v Uherském Hradišti

Kdy: sobota 9. dubna od 17 hodin

Kde: Reduta Uherské Hradiště

Už jen den zbývá do otevření sálů v hradišťské Redutě, kde se zítra uskuteční tak trochu jiná degustace vín. Dvanáctka vinařství z různých koutů Moravy se bude prezentovat na akci s názvem Tichá vína Reduta.

„Je to takový přímý vstup mezi vinařské gurmány. Nabízíme vína nejvyšší kvality. Každé vinařství si může vybrat, čím se na akci bude prezentovat," nechal se slyšet hlavní pořadatel Antonín Mach z Klubu kultury v Uherském Hradišti.

Příchozí, pro které je doporučený společenský oděv, neboť se jedná především o společenskou akci, dostanou u vchodu katalog, skleničku, slosovatelnou vstupenku a také malou pozornost. Vzorky vín si pak budou moci pořídit za speciální žetony s logem akce. Na místo hosty pak uvede hosteska. K degustování bude hrát návštěvníkům Kvintet Minuetto.

V Rožnově a Meziříčí se zapojí do závodu kočárků

Kdy: neděle 10. dubna v 15 hodin

Kde: Městský park u Společenského domu v Rožnově pod Radhoštěm a dětské dopravní hřiště Na Mlynářce Valašské Meziříčí

V neděli přesně v patnáct hodin odstartují na třiapadesáti místech v České republice v pořadí již páté strolleringové závody závody ve sportovní chůzi s kočárkem. Zapojí se také rodiny v Rožnově pod Radhoštěm, kde se klání uskuteční v Městském parku a ve Valašském Meziříčí, kde se bude soutěžit na dopravním hřišti Na Mlynářce.

„Cílem akce je motivovat maminky na mateřské dovolené k pravidelnému pohybu a sportu. Chceme ukázat, že sportovat lze i s kočárkem," vysvětlila Edita Berková, zakladatelka programu Strollering.

Podstatou závodů je chůze s kočárkem na přibližně 100 kroků dlouhé trati v co nejkratším čase. Na výkony účastníků dohlíží traťoví rozhodčí.

Kontrolují především regulérnost stylu chůze, jelikož právě ta je předmětem závodů. Soutěží se ve třech kategoriích: pro maminky, pro tatínky a pro celé rodiny, kdy je potřeba, aby se dva členové rodiny drželi madla kočárku současně.

Závody kočárků startují v Městském parku v Rožnově pod Radhoštěm a na dopravním hřišti Na Mlynářce ve Valašském Meziříčí v neděli 10. dubna v 15 hodin.

V Halenkovicích modeláři otevřou nebe

Kdy: sobota 9. dubna od 10 hodin

Kde: modelářské letiště Vrchovice v Halenkovicích

Společné otevření nebe chystají na sobotu letečtí modeláři v Halenkovicích. Na tamním modelářském letišti se sejdou v 10 hodin.

„Pokud nám počasí bude přát, hned k nebi pustíme naše modely. Já poprvé vyzkouším zbrusu nový Zlin 43, který jsem postavil přes zimu," láká na akci předseda klubu Jaroslav Vičánek. Drobné občerstvení bude zajištěné v letištním baru. „Pokud bude pršet, my skalní příznivci se i tak sejdeme, posedíme a popovídáme si třeba jen u kafe," dodává.

Holešovská škola hostí Den zdraví

Kdy: sobota 9. dubna od 9 do 13 hodin

Kde: 3. základní škola v Holešově

Devátý ročník celoměstské akce Den pro zdraví se bude v sobotu 9. 4. od 9 do 13 hodin konat v prostorách 3. ZŠ Holešov. „Motto letošního ročníku zní: Moje zdraví jako výzva. Hlavním hostem bude Miroslav Hrabica, autor knih o zdraví a hledání smyslu i ceny lidského života," řekla za organizátory Jana Slovenčíková.

Novinkou bude nordic walking v zámecké zahradě, akce je vhodná pro rodiny s dětmi i ostatní veřejnost a přesný program včetně rozpisu zajímavých přednášek a ukázek najdou zájemci na webu www.holesov.info.

V Hulíně zahrají ochotníci Vodnickou pohádku

Kdy: sobota 9. dubna od 15 hodin

Kde: sál Kulturního klubu Hulín

Takřka klasickou českou pohádku s lakotnou mlynářkou, přitroublým mlynářem, hodnou Bětuškou, mazaným vodníkem a opravdovým čertem si mohou v sobotu užít malí i velcí diváci v Hulíně. Představení, ve kterém maňásci ožívají a opět dřevění, čert čaruje, vodník miluje, mlynářka hudruje a voda stříká, zahraje od 15 hodin v sále tamního Kulturního klubu divadelní společnost Koňmo, vstupné činí 40 korun.

Tichov provoní slivovice a kyselice

Kdy: sobota 9. dubna od 13.30 hodin

Kde: kulturní dům Tichov

Slivovice a kyselice provoní už zítra kulturní dům v Tichově. Koná se tam tradiční a vyhlášený košt slivovice. Letos navíc program doplní i soutěž o nejlepší valašskou kyselici.

Tichovský košt slivovice má dlouholetou tradici a zvláštností je, že se zde hodnotí vzorky výhradně z místní tichovské pálenice za uplynulou páleničářskou sezonu. „Letos bude do koštu zařazeno třiapadesát vzorků," přiblížil starosta obce Josef Mudrák.

Hodnocení se ujmou samotní návštěvníci koštu. Letos však na návštěvníky čeká novinka kromě slivovice budou hodnotit i pálenky z dalších druhů ovoce. Kromě nejlepší slivovice budou návštěvníci vybírat letos i nejlepší kyselici.

Salesiáni chystají akci pro děti

Kdy: sobota 9. dubna od 10 hodin

Kde: Salesiánský klub dětí a mládeže, Zlín

Salesiánský klub dětí a mládeže ve Zlíně pořádá sportovní den pro děti. První ročník akce s názvem Hraj si a vyhraj se koná už zítra.

„Dětem nabízíme především možnost strávit část dne v prostorách Salesiánského klubu a mládeže, kde si mohou vyzkoušet řadu aktivit, např. šipky či stolní fotbal. Pro kluky bude hlavním lákadlem rallye simulátor, pro holky ping-pong," říká pořadatelka akce Klára Melichárková. Kromě zmíněných sportů si děti mohou zahrát vybíjenou, badminton, basketbal či volejbal. Široká je také paleta deskových her. Na děti také čeká řada odměn. Za účast v jakékoli disciplíně získá každý účastník dárek. Po celou dobu trvání akce bude otevřený bar. V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v klubu.