Online reportáž

„Žena neměla téměř žádné příznaky. Tím, že se vracela právě 7. března, však spadala do kategorie lidí, kteří měli nařízenou karanténu. Proto jí byl udělán odběr, který vyšel pozitivně,“ uvedl Jiří Čunek. (zav)

Kolik lidí je ve Zlínském kraji v karanténě a jak tato vypadá?

„Aktuálně (k 9. 3. 2020, 8:00 hodin – pozn. red.) máme v kraji 16 osob v domácí karanténě. Celkem bylo provedeno 123 odběrů, z toho 93 bylo negativních, 1 pozitivní a na výsledky 29 vzorků čekáme,“ uvedla za Krajskou hygienickou stanici Zlínského kraje Vendula Ševčíková. „Protože člověk v karanténě nesmí opustit svůj byt, měl by si zařídit, jak a kdo ho bude zásobovat potravinami. Nejlepším řešením proto je, požádat rodinu nebo si nákup objednat přes internetové rozvážkové služby. I samotná předávka tašek s nákupem by měla mít svá pravidla,“ upozornila Vendula Ševčíková.

Jak se mohou chovat samosprávy? Co všechno mohou nařídit?

„Kraj se musí řídit tím, co mu nařídí vláda, ministerstvo zdravotnictví a krajská hygienická stanice. Zatím hygienici nedoporučili žádná významná omezení,“ reagoval hejtman Jiří Čunek. Podle něj se jedná o celorepublikový a ne krajský problém. „Čekáme, jak se k tomu postaví ministerstvo zdravotnictví, stejně jako v ostatních krajích,“ naznačil hejtman.

Co lze čekat z pohledu škol?

K zavření škol zatím podle Jiřího Čunka ze strany kraje nedojde. Podle krajského radního pro oblast školství Petra Gazdíka bylo k 9. březnu doma celkem za školy a školská zařízení zřizovaná krajem 336 žáků, studentů a dětí. „Dále pak 91 pracovníků, z toho 86 pedagogických pracovníků,“ doplnil Gazdík.

„Střední školy a speciální základní školy si se zabezpečením výuky poradí, v tuto chvíli to není na žádný problém. Základní umělecké školy, vzhledem ke svému zaměření jsou závislé na docházce žáků základních škol, takže tady se bude situace měnit a průběžně doplňovat v průběhu týdne,“ upřesnil Petr Gazdík.

Podle jeho vyjádření je i u dětských domovů provoz zabezpečen bez problémů.

Jak se onemocnění koronavirem léčí? A je již někdo u nás vyléčen?

„Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé by měli zahájit podpůrnou léčbu zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky. Množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit,“ vysvětlila za ministerstvo zdravotnictví vedoucí tiskového oddělení Renata Povolná. Podle ní jsou v současnosti všichni pozitivní pacienti v léčbě, takže zcela vyléčen není ještě nikdo.

„Průběh onemocnění u všech laboratorně potvrzených případů je zatím mírný,“ doplnila.

Jak vnímají situaci praktičtí lékaři?

Známý velehradský praktický lékař Jiří Rohel po své více než čtyřicetileté praxi „obvoďáka“ považuje koronavirus za vítanou politickou hysterii.

„Někteří politici se na této chřipkové epidemii jiného typu rádi zviditelňují,“ naznačuje Jiří Rohel.
Podle něj v rámci prevence proti koronaviru stačí být v souladu s nejzákladnějšími pravidly.

„Dodržovat hygienu, nechodit mezi nachlazené a hlavně se nestresovat, protože stres u člověka snižuje imunitu,“ vysvětluje dlouholetý lékařský praktik.
Zdraví lidé podle něj koronavirus zvládnou, tak jako svá předchozí chřipková onemocnění. Horší je to v případě lidí, jejichž tělo je oslabeno vícero chorobami.

„Pro ty je koronavirus ranou navíc a takovému zatížení pak jejich organismus odolává hůře a daleko obtížněji se brání,“ tvrdí Jiří Rohel.

Praktickému lékaři Jiřímu Zlámalovi z Holešova volal ohledně nařízené karantény během pondělí pouze jeden pacient. „Jinak běží všechno tak, jako dřív. Jen se mi zdá, že je v čekárně méně pacientů. Zřejmě se řídí doporučením ministerstva a hygieniků, aby chodili k lékaři jen v nejnutnějších případech,“ říká Jiří Zlámal a dodává, že slíbené respirátory od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ještě nedorazily.

„Ale to je asi ještě brzy,“ usmívá se lékař, kterému se podařilo nakoupit přes internet několik kusů z poslední várky. „Následující den už byly vyprodané,“ upřesňuje Jiří Zlámal.

Co říká epiedemiologický plán pro případ vysoce nakažlivých onemocnění?

„Nejdříve na místo, kde se nachází pacient, přichází pracovníci hygienické stanice. Ti mimo jiné prověří, v jakém je pacient stavu a kde se před vypuknutím onemocnění pohyboval. Pak přijdou na řadu zdravotní záchranáři, kteří jsou oblečeni v ochranných oblecích s filtroventilačním zařízením“ přiblížil náměstek pro léčebnou péči ZZS ZK Dorian Pfeifer.

Podle něj je tento pacient převážen ve speciální, k tomu určené sanitce a umístěný v tzv. biovaku, který ho izoluje od okolního prostředí. Každý kraj je vybaven minimálně jedním týmem biologické ochrany (biohazard týmem) v případě potřeby si pak záchranáři vypomáhají. I oni prochází dekontaminací, kterou jim provedou hasiči a společně s doprovodným vozem převážejí pacienta do nemocnice Na Bulovce v Praze. Po další dekontaminaci se záchranáři vrací doprovodným vozem zpět. Sanitka, která převážela nakaženého pacienta, projde na místě na specializovaném pracovišti dekontaminací.

„Celý postup v těchto situacích máme jasně daný. Spolupracujeme s KHS ZLK i s dalšími složkami IZS, pravidelně se zúčastňujeme cvičení na toto téma,“ ubezpečil náměstek Pfeifer. Zdůraznil však, že koronavirus není na seznamu vysoce nebezpečných nákaz, takže transport pacienta může probíhat s nižším stupněm zabezpečení, který určuje odborník z KHS.

Očekává se nárůst onemocnění koronavirem?

„Určitě. Ne u všech lidí v karanténě se hned dělají odběry. Provádí se jen u těch, kteří mají nějaké příznaky. Žena z Rožnova pod Radhoštěm, u které byl koronavirus potvrzen, měla příznaky lehčí. Přesto se u ní odběr provedl a nákazu potvrdil.

Sběry vzorků budou pokračovat, takže čekáme, že nějaký nárůst bude. Nedokážeme však v tuto chvíli odhadnout jaký,“ komentoval případný vývoj hejtman Čunek. (zav, pb, ome)

Co je koronavirus?Zdroj: Deník

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník