S přibližně patnácti centimetry sněhu si musely poradit také menší obce, které se od loňského roku samy starají o úklid chodníků a některých komunikací.

Podle ohlasů jednotlivých starostů ale příchod zimy prozatím jejich rozpočty zas až tolik dramaticky nezatížil. Částečně také proto, že se snaží využívat vlastní obecní techniku a zaměstnance na veřejně prospěšné práce.

Podobně to funguje například ve Střílkách. „Celkem úspěšně jsme se s kalamitou vypořádali. Máme pár zaměstnanců na veřejně prospěšné práce a navíc není v obci moc chodníků,“ podotkl starosta Milan Endlicher.Podle něj se náklady na úklid vyšplhaly zhruba na deset tisíc korun.

O trošku náročnější to měli v Podhradní Lhotě, kde je většina techniky zastaralá a kvůli závadě nefungovala.„Sněhová fréza byla naštěstí v pořádku, takže chodníky jsme odhrnuli. Také máme smlouvu s lidmi v obci, kteří vlastní traktory nebo jinou techniku,“ poznamenal tamní starosta Petr Horáček.Zatím však nedokáže odhadnout, kolik jim první sníh z rozpočtu ukrojil, protože náklady obec počítá jednou za měsíc.

Na jiných místech regionu se na odklízení podíleli i lidé, kteří si sami odhrnuli chodníky před svými domy. Chodí to tak například v Žalkovicích.„V obci nečekáme, až k nám někdo dojede. Jsme na rovině, tak chápeme, že cestáři jedou napřed do hor,“ vysvětlil žalkovický starosta Radomír Pala.Podle něj si obec odklízí sníh sama, vlastní totiž menší traktůrek na čištění chodníků a také větší s radlicí na prohrnutí silnice.„Při ledovce solíme a sypeme pískem. Je jasné, že cesta není jak v létě, i když se snažíme ze všech sil,“ pokrčil rameny Pala.

Obec prý zatím vydala ze svého rozpočtu pět tisíc korun, ale zatím je to jen hrubý odhad. „Snažíme se pomoci i zapadlým autům na silnici R55 z Hulína do Přerova, když nám zavolají,“ dodal Pala.

Bez problémů si poradili také ve Chvalčově, kde majína to svou techniku a také lidi: využívají totiž služeb zaměstanců určených pro veřejně prospěšné práce. „Pokud nám nestačí naše stroje, máme smlouvu s člověkem, který nám vypomáhá,“ objasnil starosta Antonín Stodůlka.Podle něj je mzda pro pracovníky konstantní, pouze mají v době kalamity příplatky za přesčasy a víkendy.„Zatím nevím přesnou částku, ale odhaduji, že obec vydala na úklid něco kolem patnácti tisíc korun,“ odhadl Stodůlka.

Přestože obecní úřady bojují se sněhem ze všech sil, ne pokaždé to stačí: a pak se najde řada lidí, kteří si na neprotažené silnice či chodníky rádi zaláteří.„Naše obec kromě odhrnutí sněhu na cestě a chodnících neudělala nic. Solit se u nás nemůže a sype se jen štěrk. Toho však u nás nevysypali ani kilo. Celou obcí jsme projížděli místo pěti minut, skoro půl hodiny. Jako řidička jsem se službami opravdu nespokojená,“ zlobí se například studentka Barbora Blahutová, která žije v jedné z menších obcí na Kroměřížsku.

Jarmila Petříčková