Někteří odborníci varují, že by mohl mít neblahý dopad na lidský organismus.

Situace je vážná

Kladný postoj k jeho užívání však mají mimo Kroměřížskou také další nemocnice ve Zlínském kraji.

Podle náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Olgy Sehnalové je lék podáván v jednotkách případů ve všech nemocnicích spadajících pod kraj. Lék by mohl pomoci také jako prevence před zahlcením nemocnic pacienty ve vážném stavu a s tím spojeným kolapsem zdravotnictví.

Olga Sehnalová s použitím kontroverzního léčiva souhlasí.

„Lékaři dělají vše, aby se zdravotní stav pacientů zlepšil. Situace je opravdu velmi vážná. Lék je podáván s výslovným souhlasem pacienta a v přísně indikovaných případech,“ obhajuje používání léku Sehnalová.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Zdravotníci na Kroměřížsku naočkují 1900 pracovníků škol

Ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová se mimo jiné odvolává na použití ivermektinu v zahraničí.

„Je to přípravek, který je registrován ve státě EU – Bulharsku. Jeho užití na území České republiky tak záleželo na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví,“ říká ředitelka.

A právě ministerstvo zdravotnictví začátkem března dočasně povolilo humánní používání ivermektinu.

„Naši lékaři, kteří pracují s covidovými pacienty, se o různé možnosti léčby zajímají. A o ivermektin projevili zájem. Proto jsme oslovili Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Obdrželi jsme od nich 150 balení léků, což je léčba pro asi 200 pacientů,“ pokračuje Mergenthalová.

V Kroměříži už první z vytipovaných hospitalizovaných pacientů lék obdrželi.

„Přípravek se nedává plošně. Pacient musí splňovat různá kritéria. Velmi se sleduje a je dáván důraz na výbornou funkci jater,“ dodává Mergenthalová.

„Pokud to pomůže, budu jen ráda. Působila jsem také na covidovém oddělení a snímek plic covid-19 pozitivního pacienta už znovu vidět nechci. Může vám napovědět, zda ho čeká boj o život,“ vzpomíná Mergenthalová.

Obezřetnost na prvním místě

Oddělení primářky Ivany Horkové v Kroměřížské nemocnici je jedno z těch, kde již první dva pacienti ivermektin dostali. „Nebráníme se jakékoliv léčbě, která může pomoci,“ říká Horková.

„Snažíme se použít všechny dostupné metody a ivermektin je jedna z nich,“ vysvětluje dále Ivana Horková.

„Protože se ale jedná o nový způsob užití léku, který se běžně používá k jiným účelům, musíme být obezřetní,“ přiznává.

Dočasně povoleno

Ministerstvem vydané dočasné povolení k humánnímu využití léku dalo krajským nemocnicím zelenou v aplikování ivermektinu bez sebevětších obav.

„Jde o přípravek, který je schválený pro použití v EU, nicméně jeho účinnost ještě nebyla v žádné klinické studii prokázána. Pokud však lékař u konkrétního případu vyhodnotí, že by mohl být pro pacienta přínosem, je možné jej aplikovat,“ míní Tomáš Gabrhelík, krajský koordinátor intenzivní péče a primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Ošetřovatelka v Kroměřížské nemocnici Iveta Hodoušová
Sestry na covidovém oddělení v Kroměříži: Nikdy jsme neviděly umírat tolik lidí

Podobné vyjádření poskytla Deníku i mluvčí Vsetínské nemocnice Lenka Plačková.

„Rozhodnutím ministerstva zdravotnictví bylo dočasně povoleno humánní použití léku HUVEMEC (léčivá látka ivermektin – pozn. red.). Prostřednictvím ústavní lékárny je zajištěn jeho nákup,“ uvedla Plačková.

Ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek se odmítl k této záležitosti z časových důvodů vyjádřit.