Počty porodů podle ní v posledních letech stagnovaly. „V roce 2011 evidovala Kroměřížská nemocnice 553 narozených dětí, v roce 2012 pak 563. Lze říci, že zatímco v uplynulých letech počty klesaly, v loňském roce se u nás tento trend obrátil," dodala mluvčí.

V roce 2006 se v Kroměříži narodil chlapec, který byl vůbec prvním miminkem ve Zlínském kraji.

„V loňském roce se první dítě narodilo až pátého ledna a byla to holčička. Od nemocnice dostává miminko i maminka každoročně několik dárků – květiny, plyšáka, plenky, případně finanční hotovost, obvykle se účastní také zástupci města," poznamenala mluvčí.

Podle kroměřížské starostky Daniely Hebnarové půjdou určitě z města maminku i děťátku pogratulovat i letos. „Máme připraven dar v podobě finanční hotovosti a také nějaké ty hračky a květiny. Mám z toho vždy velkou radost, když jdu pozdravit nového občánka města," usmála se starostka.

Kroměřížská maminka Petra Kosinková soudí, že dětí je ve městě pořád dost. „Ze statistik vím, že porodnost klesá, ale když se projdu ulicemi, mám pocit, že je to samý kočárek," říká maminka dvouletého chlapečka

Podle ní jsou dnes výhodou mateřství možnosti, které se maminkám nabízí. „Různá cvičení, dětské kavárny, to, že se mohou stýkat s jinými maminkami a podělit se o zkušenosti. Nevýhodou je možná až velká osvěta v tom, co by dítě mělo umět, co může jíst a tudíž i tlak na matky, aby jejich dítě takříkajíc vyhovělo normám," míní Kosinková.

Podle ní se dnes mnozí snaží vytvořit dojem, že matky na rodičovské dovolené jsou téměř parazity.

„Ale už nevidí, že proto, abychom pracovaly alespoň částečně, nejsou podmínky. Například chybějí jesle nebo to, aby dítě vzali do školky už ve třech letech. U mého prosincového je to docela nereálné," uzavřela maminka z Kroměříže.