„Jde o nejlepší holuby, kteří se účastní nejrůznějších soutěží. Ty se týkají zejména toho, jak rychle se dokážou vrátit domů z různých vzdáleností, které mohou být tři sta ale i dvanáct set kilometrů,“ přiblížil prezident Českomoravského svazu chovatelů poštovních holubů Jaroslav Novotný.
Dodal, že nejdelší závod se startuje v lázeňském městě Ostene v Belgii.

„Občas se stane, že holubi dorazí domů ještě první den. Obvykle letí rychlostí kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, když mají ale podporu větru, je to i kolem sto dvaceti kilometrů za hodinu. Vzhledem k tomu, že se cestou ani nezastaví, zvládnou tuto několik set kilometrů dlouhou trasu rychleji než auto,“ nastínil Novotný.

Součástí bylo ocenění chovatelů

Vysvětlil, že závodů se obvykle účastní kolem dvou tisíc chovatelů. Do Prusinovic se však o víkendu sjely asi dvě stovky nejlepších.
„Jde o majitele, jejichž holubi obstáli v silné konkurenci a podali skvělé výkony. Je to jako u vrcholových sportovců,“ řekl Novotný.
Špičkovým závodníkům se opeřenci podobají také tím, že jim chovatelé podávají speciální výživu.

„Dostávají dobré krmení i vitaminové doplňky. Nejsou to zkrátka obyčejní holubi, ale sportovci první třídy,“ upozornil Novotný.
Přísná kritéria však musí šampióni splnit také v případě, že se s nimi majitelé chtějí prezentovat na výstavách. „Povinností je očkování. Když chovatelé na přehlídku přicházejí, musejí přinést i potřebná veterinární osvědčení, což se přísně kontroluje,“ doplnil člen výstavního výboru pořádající základní organizace Holešov Martin Polášek.

Ti nejlepší dokážou letět s pomocí větru i sto dvacetikilometrovou rychlostí

Součástí sobotní výstavy bylo také ocenění nejlepších holubů v kategoriích krátkých a dlouhých tratí. Pětice nejlepších z každé skupiny si odnesla pamětní poháry, špičky dostaly navíc finanční odměny.