„Máme sedm pozemků vytipovaných na zasíťování. Na prodej by měly být příští rok. Lidé se mě už nyní ptají, kdy to bude, aby si místo koupili a mohli začít stavět,“ říká starosta Prusinovic Zbyněk Žákovský.

Navíc to budou na delší dobu zřejmě poslední stavební parcely, které bude obec prodávat.

„Další lokalita se nyní nerýsuje. V územním plánu sice jsou některé určené k následné zástavbě, ale v dnešní době soukromého vlastnictví je komplikované jenom pozemky vykoupit,“ přiznává Žákovský.

Prusinovice, srpen 2021. Starosta Zbyněk Žákovský
Neřešíme stranickou příslušnost. Hledáme schopné lidi, říká starosta Prusinovic

Pokud se obec rozhodne pozemek vykoupit, majitel má představu, že vyhrál jackpot.

„Lidé si myslí, že jejich kus půdy má ze dne na den mnohonásobně vyšší hodnotu. Ale dokud není pozemek zasíťovaný, není z něj stavební parcela,“ vysvětluje starosta.

Shrnuto, majitel chce obci prodat svůj pozemek nyní za cenu, jakou bude mít až poté, co do něj samotná obec investuje další nemalé peníze.

Kostel, obchod, hospoda, škola

Zájem není jen o novostavby, ale také o prázdné domy uprostřed obce.

„Žádný dům nezůstane dlouho na prodej. Hned se najdou zájemci, kteří jej koupí. A to je dobře, protože se nám nevylidňuje střed obce, kam už někdo v minulosti investoval do zasíťování. A také nám tu nezůstávají chátrající budovy,“ je rád starosta.

Aby tento trend vydržel i v budoucnu, snaží se starosta podporovat veškerou občanskou vybavenost.

„Obec musí myslet pět i deset let dopředu. Když nebudeme mít školku, nastane za pár let problém s obsazením základní školy. A bez školky a školy si mladí lidé najdou místo k bydlení jinde,“ míní starosta.

„Důležité je, aby měla obec obchod, hospodu, kostel,“ je přesvědčen Žákovský.

Prusinovice tyto atributy splňují – mají obchody hned tři, hospody dvě a dokonce i kostely mají dva.

„Jsou dědiny, kde není obchod a jsou rádi i za pojízdnou prodejnu. To se ovšem vracíme hluboko do minulosti. Za pojízdné prodejny byli lidé na vesnicích rádi v 50. letech. Poté se vybudovala poměrně hustá síť obchodů. A ta v posledních letech postupně řídne,“ uvádí Zbyněk Žákovský.

Obecní byty? Hudba budoucnosti

Jediné, v čem Prusinovice pokulhávají, jsou obecní nájemní byty. Ty v současnosti Prusinovice nemají žádné.

Starosta připouští, že o jejich vybudování již uvažoval, ale stále se kupí na stole další a další investice, které mají přednost.

„Příští rok bychom rádi žádali o dotaci na opravu školy. Rekonstrukci by potřeboval i kulturní dům. To vše nebudou malé investice,“ vysvětluje Žákovský.

„V minulosti existovaly plány na výstavbu obecních bytů. K využití se totiž nabízela velká budova místní fary. Neuspěli bychom s žádostí o dotaci. Příjemce dotace nemohla být obec, když majetek je církve,“ objasňuje Žákovský.