Hlavním motivem vlekoucím se už celá léta jsou spory kolem případné ekologické zátěže a podzemních vod. Zaplnění zóny ale vázne také kvůli nekonečným průtahům s dokončením dálnice D49 směrem od Hulína na Fryšták a dále na Slovensko. Vedení kraje nicméně ujišťuje, že je zóna už plně připravena na vstup nových investorů, a to díky připravené infrastruktuře.

„Nově vstupující firmy si mohou vybrat z mnoha dostupných pozemků o různých výměrách – nabízíme jim parcely o velikosti 0,5 až 100 hektarů. Celkově je pro ně připravena plocha o výměře zhruba 190 hektarů. Největší poptávku vnímáme od firem ze Zlínského kraje, které se ve Strategické průmyslové zóně Holešov rozhodly rozšířit své výrobní závody,“ uvedla minulý týden předsedkyně představenstva Lucie Pluhařová.

Vedení zóny připouští, že velkým tématem jsou v tomto případě spodní vody.

„Veškerá aktuální i plánovaná výstavba ve Strategické průmyslové zóně Holešov podléhá přísné kontrole, díky které se lidé žijící v bezprostřední blízkosti nemusejí obávat jakéhokoli negativního dopadu na kvalitu půdy či prostředí jako celku,“ ujišťují zástupci kraje.

Zásadní je podle nich závazek kraje jako správce zóny k udržení etického a ekologicky nezávadného způsobu podnikání u všech stávajících i nově vstupujících firem.

Pálení slivovice v pěstitelské pálenici ve Hvozdné. Ilustrační foto
Zahořely kotle, sezona začala. Pěstitelé si připlatí

„Strategická průmyslová zóna Holešov nepodporuje aktivity ani firmy, které znečišťují či přímo ohrožují životní prostředí. V rámci spolupráce je vždy přihlíženo k tomu, aby vstupující firmy svými výrobními aktivitami nijak neohrožovaly okolní prostředí ani životní prostředí obecně,“ uvádí vedení kraje v tiskové zprávě.

Pravdou ovšem je, že původní představy o vytíženosti zóny snad nemohly být vzdálenější současné realitě. A kraj její provozování samozřejmě také stojí nemalé peníze: odhadem desítky milionů korun ročně.

„Krajský úřad řeší obsazení zóny už tři volební období, za tu dobu se ve vedení vystřídaly téměř všechny významné politické strany. Přitom obsazení zóny by odstranilo dílčí problémy se zaměstnaností v našem regionu,“ posteskl si v minulosti třeba předseda kroměřížské Agrární komory Jan Hašek.

Výstavbě a rozběhnutí podnikání ve Strategické průmyslové zóně Holešov prý nyní nic nebrání.

„Firmám s potřebnou administrací dokážeme pomoci. Nově vstupující firmy, které chtějí v zóně začít, nebo rozšířit své podnikání, jsou stále vítány,“ vyzývají nyní opět zástupci kraje a Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.