„Pokud bude tlaková níže proudit nad Moravu a Slovensko, tak je možné, že vodní toky dosáhnou výjimečně ke dvojce, což představuje pro města a obce vyhlášení stavu pohotovosti. Bezprostřední problémy ale lidem nehrozí,“ informoval Deník meteorolog a hydrolog Jiří Barouš.

Ještě v úterý byl na Moravě klid, hladina se pohybovala mezi 345 až 350 centimetry, přesto se už v Kvasicích, jež řeka rovněž obtéká, připravují na případné lokální povodně.

„Máme připraveny čtyři stovky pytlů s pískem, když má Morava stoupat. Nezbude nám nakonec nic jiného, než jít do kostela a modlit se, aby se nic nepřihodilo,“ řekl starosta Kvasic Lubomír Musil.

Kroměříži lokální povodně ještě v úterý rovněž nehrozili, přesto tam potíže s vodou neustále řeší. Zabrat jim dává spodní i povrchová.

„Kvůli podmáčené půdě a opakujícím se silným dešťům je hladina povrchové vody nezvykle vysoko, což se projevuje jak zaplavováním polí, tak i vzrůstajícím počtem zaplavených sklepů, které je nutno odčerpávat,“ vysvětlil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Město je proto pořád v pohotovosti. „Vzhledem ke zkušenostem z posledních týdnů město uvažuje o tom, že dobrovolným hasičům, kteří jsou v těchto dnech nepostradatelným pomocníkem, zakoupí výkonnější čerpadla,“ upozornil Zrna. Kvůli dešti se v regionu ruší celá řada venkovních akcí. Například v Podzámecké zahradě v Kroměříži bylo v úterý odvoláno zahájení festivalu Hudba v zahradách a zámku.

„Původně jsme ji chtěli přesunout do Salla tereny, nakonec jsme ale rozhodli, že ani tento prostor není vhodný,“ poznamenala Eva Nováková z Klubu UNESCO.