Ke konci ledna ukončila společnost ASTRAS provoz takzvané seďárny. Tedy místa, kde mohou muži bez domova strávit noc. Podle oficiálního vyjádření z důvodu, že městem přislíbená dotace je nižší než dotace, která by pokryla provoz tohoto zařízení.

Město tvrdí, že k tomuto kroku přistoupil ASTRAS ještě dříve, než rozhodnutí o výši dotace padlo, a proto je krok představitelů společnosti nepochopitelný a ukvapený.

Radnice se tedy rozhodla urychleně celou záležitost řešit oslovením společnosti ADRA, která přebrala provozování seďárny pod svá křídla. Mezitím však stále pokračuje vzájemné popichování obou stran.

PŘES NOC NA ŽIDLI

„Společnost ADRA a paní Trubecká, která je její koordinátorkou, s lidmi bez domova pracuje již delší dobu,“ vysvětlil důvod oslovení ADRY místostarosta Vít Peštuka.

„Nastavili jsme jistý řád. Zařízení bude fungovat od sedmi hodin večer do sedmi ráno,“ vysvětloval dále Peštuka. Rozsah služby, kterou dříve nabízela společnost ASTRAS, zůstal stejný. Stále jsou to čtyři místa.

Bývalá ředitelka Kroměřížské nemocnice, a.s. Lenka Mergenthalová,uvedla v rozhovoru pro Deník, že by se nyní na  pozici šéfky špitálu vrátit nechtěla.
Ředitelkou? Už ne, říká Mergenthalová

„Muži už si pomalu zvykají. Nejdříve přišel jeden, pak tři,“ uvedla koordinátorka dobrovolnického centra ADRA Dana Trubecká.

„Seďárnu provozujeme na stejném místě jako charitativní obchůdek,“ upřesnila Trubecká.

Špičkování mezi radnicí a společností ASTRAS začalo právě na konci ledna.

„ASTRAS požádal o dotaci, která by pokryla celoroční provoz. Tedy o částku 60 tisíc korun. Město však stálo o zachování seďárny pouze na měsíce leden až březen a za to radní navrhli přijmout dotaci 30 tisíc korun,“ řekl Peštuka, který zároveň dodal, že tato služba se téměř nikde neprovozuje celoročně.

„Pomáháme lidem v zimním období, kdy teplota klesne pod bod mrazu a neposkytnutí okamžité pomoci by ohrozilo jejich život,“ doplnil důvod podpory v zimních měsících vedoucí odboru sociálních věcí Radovan Klabal.

Proti návrhu provozovat seďárnu jen po dobu zimních měsíců se již minulý týden ohradila společnost ASTRAS.

„Copak s příchodem dubna zmizí lidé bez domova?“ uvedl ASTRAS.

PODLE STAROSTY SE SITUACE PŘECEŇUJE

Obě strany se přehadují také v otázce zrušení noclehárny.

„Budova, kterou ASTRAS pro poskytování sociálních služeb využívá, je městská. V posledních dvou letech jsme do oprav dali řádově milion korun. Snížili jsme ASTRASu nájem a zároveň je podporujeme formou dalších dotací. A oni neměli ani tu slušnost nás informovat o zrušení noclehárny,“ sdělil rozhořčeně starosta Jaroslav Němec.

„Informovali jsme už na podzim loňského roku místostarostu Pavla Motyčku, že budeme muset ke zrušení přistoupit. Nemohu přece za to, že se radní vymění,“ reagoval na výtky přicházející z radnice ředitel ASTRASu Robert Hasala.

Studovna rabína Šacha v synagoze v Holešově.  Na snímku Vratislav Brázdil.
Židé z celého světa uctívají památku rabína Šacha

S bývalým místostarostou a nyní opozičním zastupitelem Pavlem Motyčkou se do uzávěrky vydání nepodařilo spojit.

„Možná se situace příliš zveličuje. Nejedná se ani o postele. Jde o čtyři židle,“ uzavřel celou záležitost Němec.