Poslední srpnový týden vypršela přechodná lhůta, během které měli provozovatelé hospody a restaurace upravit tak, aby zákon neporušovali. V opačném případě jim hrozí vysoké pokuty.

„Maximální výše sankce, kterou může krajská hygienická stanice jako orgán ochrany veřejného zdraví podle zákona uložit, je pro fyzickou osobu třicet tisíc korun a pro fyzické osoby podnikající a právnické osoby či provozovatele osm set tisíc korun,“ informovala ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková.

Už během přechodné lhůty hygienici podniky kontrolovali, a to především proto, aby provozovatelům poradili a pomohli odstranit nedostatky.

„Hodně diskusí bylo na téma kouření ve venkovních zahrádkách nebo zřizování kuřáren. Někteří provozovatelé neměli označeny nekuřácké prostory, většinou šlo ale o formální nedostatky. Mohu potvrdit, že v rámci přechodného období jsme nikde v provozovně stravovacích služeb nezjistili porušení zákazu kouření ze strany fyzických osob nebo provozovatelů,“ vyjádřila se Eva Sedláčková.

„Na dodržování protikuřáckého zákona dohlížíme v rámci běžného výkonu služby a v rámci kontrol dodržování zákazu podávání alkoholických nápojů mládeži, s porušením jsme se zatím nesetkali,“ potvrdila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Městská policie v Kroměříži podle mluvčího radnice Jana Vondráška eviduje v posledních třech měsících několik desítek výjezdů.

„Jednalo se zejména o oznámení kvůli rušení nočního klidu. Počet výjezdů se od počátku účinnosti protikuřáckého zákona příliš nemění a problémy jsou v centru města i jeho okrajových částech,“ dodal mluvčí.

Provozovatelé hospod nový zákon neporušují, což ale neznamená, že by s ním souhlasili.

„Nadšený z toho nejsem. Co se týče naší diskotéky, v okolí se zvýšil hluk, protože lidé chodí kouřit ven. Naštěstí nikdo nebydlí přímo v dané uličce, takže se snažíme držet lidi spíš tam,“ říká za provozovatele kroměřížské restaurace Scéna a Music clubu Ta-Bu Roman Konečný.

Nový zákon pro ně znamenal také najmutí dvou nových vyhazovačů a restauraci polepenou zákazovými nálepkami. „Přijde mi, že úředníci místo aby věci zjednodušovali, vše akorát komplikují,“ dodal.

Zákon není po chuti ani samotným návštěvníkům barů.

„Jsem kuřák a je mi jedno, zda si uvnitř zapálím, pouze zastávám názor, že o podobě svého podniku má rozhodnout provozovatel,“ vyjádřil se na sociální síti třeba Alexej Sidorenko. A nadšeni nejsou ani mnozí nekuřáci.

„Jsem nekuřačka a myslím si, že je to prachsprostá buzerace, která má lidi zaměstnat, aby neměli čas řešit rozkrádání a zaprodávání republiky naší vládou,“ rozhořčila se pro změnu Jana Adamíková.