„Vzestupná tendence porodnosti souvisí s kvalitou poskytované péče," míní. V roce 2011 v Kroměříži napočítali celkem 551 porodů, v loňském roce už to přitom bylo 588.

Například letos pak svatební koordinátorka Blanka Červenáková očekává další zvýšení porodnosti.

„Nejen že je letos svatební boom, ale myslím, že bude i boom dětí. Celá řada maminek nám teď těhotní, tak jak dlouho ne," odhadla už před nedávnem pro Deník Blanka Červenáková z kroměřížské agentury Juliana.

Podle mluvčí upřednostňuje nemocnice v Kroměříži individuální potřeby a přání klientek, proto si ženy porodnici v posledních letech oblíbily.

„Nabízíme komfort a vybavenost jak pro klasické, tak aktuální moderní trendy vedení porodu. Rodičky mají k dispozici rehabilitační míče, overbally, masážní a polohovací pomůcky, žíněnky, ribstol, relaxační vanu, sprchový kout, porodní vaky a porodní stoličku umožňující alternativu vedení porodu. Také třeba možnost využití své vlastní homeopatie a aromaterapie v celém průběhu porodu," vyjmenovala Veronika Klímová.

Kromě toho v Kroměříži nabízejí také možnost porodu v novém porodním pokoji, kterým svým vybavením a estetickým laděním připomíná co nejvíce domácí prostředí.

„Jedná se o standardní službu, tedy bez příplatku. Ale při každém porodu, který je veden v jakýchkoliv prostorách porodních sálů, je kladen důraz na individuální přístup k rodičce a jejímu doprovodu a je maximálně respektováno jejich soukromí," ujišťuje mluvčí.

Naprostou samozřejmostí je pak prý v kroměřížské porodnici podpora raného kontaktu mezi matkou a dítětem, takzvaný bonding. Také personál porodního oddělení preferuje přání rodičky vztahující se k jejímu porodu a respektuje individuální porodní plány, pokud tedy nepředstavují zvýšené riziko pro matku a plod.

Prohlédnout porodní sál v Kroměříži si zájemci mohou přijít prohlédnou i s doprovodem každou středu ve 14.30 hodin, není ani třeba se objednávat. Nabízejí tam také kurzy předporodní přípravy.

„Jsou vedeny porodními asistentkami a novorozeneckými sestrami pracujícími na tomto oddělení, umožňují prohlídku a seznámení se s prostředním, ve kterém se rozhodnou klientky rodit. Nabízíme ale celou řadu dalších služeb. Respektujeme například ambulantní porod, který je takovou alternativou domácího porodu. Personál je také zvyklý pracovat s ženami, které se rozhodly pro utajený porod," informovala mluvčí kroměřížské nemocnice.

Jedinou placenou službou je využití nadstandardního pokoje porodního oddělení, respektive pokoje s nadstandardním vybavením za částku 360 korun za noc, ve kterém je k dispozici televize, lednice a další.

Kvality služeb v Kroměříži Deníku potvrdila i jedna z rodiček Lenka Škrabalová.

„Spousta lidí mě od nemocnice v Kroměříži odrazovalo, protože s ní měli špatné zkušenosti. Co se ale týká porodního oddělení, bylo až na pár drobností naprosto v pořádku. Využili jsme i předporodních kurzů. Přišlo mi zbytečné jezdit rodit někam daleko, a vyplatilo se," řekla maminka z Kroměříže.