Původní myšlenka ovšem opravdu vznikla právě v Holešově.

„Byli jsme zakládajícími členy Holešovské výzvy. Jejím úkolem bylo sjednotit hnutí, která jdou proti současné vládě, a vytvořit koordinační orgán, který bude společně jednat," řekl už před časem Deníku Štefan Haviar, který byl tehdy jedním ze zakladatelů spolku.

Jenže už na jedné z prvních veřejných konferencí byli holešovští iniciátoři z vedení odsunuti. „Iniciativy se totiž násilím ujal pan Jaroslav Popelka, který nás z dalších jednání vyloučil," postěžoval si Haviar.

Z Holešova tak zůstal celému projektu právě jen název, z čehož ovšem zástupci města nejsou nikterak nadšeni.

„Z mého pohledu to nemá s Holešovem nic společného. Tyto aktivity jsou podle mého názoru mimo rámec nějakého demokratického procesu," řekl včera Deníku třeba místostarosta města Jaroslav Chmelař.

Původně podle něj sice iniciativa vznikla v Holešově, dnes s ním však už nemá nic společného. „Jedním ze zakladatelů byl inženýr Haviar, který byl u první výzvy. Na ustavující schůzi v Praze však vedení převzali jiní lidé," připomněl Chmelař.

Své si o Holešovské výzvě myslí také ostatní obyvatelé. „Poškozuje to jméno města. Problém s nimi sice nemám, ale je to prostě nesmysl. Spojit jméno s takovýmto malým městem, to není moc dobrý nápad," netají se třeba Tomáš Karhan z Holešova. Víc se však k problému vyjadřovat nechtěl.

„Radši bych o tom moc nemluvil, abych jim nedělal ještě reklamu," soudí. Jde podle něj o Pražáky, kteří dělají špatné jméno Holešovu.

„Setkal jsem se s jedním z nich, nepřišel mi úplně normální. Ukazoval mi fotky v telefonu, jak vykopali díru v průmyslové zóně. Jaká je to hrůza, že až fotky zveřejní, tak nás všechny zavřou," nevěřícně kroutí hlavou Karhan. Název tak podle něj poškozuje dobré jméno města.

Zítřejší demonstrace Soumrak kmotrů se koná v Praze na Václavském náměstí. „Dáme vládě výpověď a v pondělí od ranních hodin začne blokáda vládních budov," popisuje organizace na webových stránkách. Blokáda prý bude trvat tak dlouho, dokud vláda neodstoupí.

„Zemi převezme dočasná vláda, která přivede zemi ke svobodným volbám. Ty nasměrují zemi k přímé demokracii," uzavírají členové Holešovské výzvy.

VENDULA PUDELKOVÁ