Už příští víkend měl rožnovský skanzen ožít masopustním veselím. Letos je však program, který si vloni nenechalo ujít téměř osm tisíc návštěvníků, zrušený. Národní muzeum v přírodě, proto připravilo alespoň on-line cyklus s názvem Masopust sa krátí.

„Cyklus probíhá ve virtuálním prostředí od 25. ledna do 16. února a podobně jako v dalších muzeích v přírodě i u nás provází životem v rodině a v obci a představují zvyky a recepty typické pro toto období na Valašsku,“ přiblížil Jindřich Ondruš, generální ředitel Národního muzea v přírodě.

Poutavou formou videí, podcastů či prostřednictvím fotografií, vtahuje „virtuální“ návštěvníky do dění v tomto období roku. „Již během adventního období se nám tato forma prezentace a komunikace s návštěvníky osvědčila, a rádi v ní, z dobře známých důvodů, pokračujeme,“ dodal Ondruš.

Vloni do skanzenu zamířilo 228 tisíc lidí

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Zlínském kraji. Vloni jej navštívilo 227 782 návštěvníků. Nakolik se toto číslo může zdát vysoké, přece jen je to o 136 358 lidí méně než v roce předešlém.

Ještě začátek roku 2020 přitom vypadal velmi slibně.

„Masopust navštívilo rekordních téměř osm tisíc lidí. Úspěšně jsme se prezentovali na veletrzích cestovního ruchu v Brně a v Praze,“ připomněl nedávno Jindřich Ondruš. Záhy však muselo být muzeum uzavřeno, neuskutečnily se mimo jiné každoročně navštěvované Velikonoce. Na třídenní program přitom jezdívá až třicet tisíc lidí.

Pilířem loňské jubilejní 95. sezony muzea se stalo slavnostní otevření obnoveného Libušína na Pustevnách v polovině letních prázdnin.

„Za jeden měsíc si jej prohlédlo na osmnáct tisíc dvě stě návštěvníků,“ připomněl Ondruš.

Tématice obnovy památky věnovalo muzeum i výstavu, vyšla publikace s názvem Libušín a vznikla i virtuální prohlídka a fotodokument.

Muzejní činnost se přesunula do on-line prostoru

Už během první jarní vlny epidemie hledali pracovníci muzea možnosti, jak zůstat s návštěvníky v kontaktu prostřednictvím on-line prostředí. Muzeum veřejnosti zpřístupnilo své publikace a nabídlo možnost nahlédnout do muzejních sbírkových katalogů.

„Současně jsme se věnovali mimo jiné revizi muzejních areálů. Vzniklo nové značení v Dřevěném městečku, Valašské dědině a označení objektů, které jsme propojili QR kódy s odkazy na historické fotografie objektů. Díky tomu mohou návštěvnici zhlédnout objekty v místech odkud byly do muzea převezeny a jejich transfer. Zároveň jsme vydali nové propagační materiály,“ vyjmenovala mluvčí muzea Pavlína Polášková.

Na letní sezonu připravili muzejníci cyklus odborných komentovaných prohlídek Letní procházky s odborníky aneb Co se o muzeu jen tak nedovíte (Příběh pěti chalup, Péče o exponáty a expoziční objekty, Bylinkové povídání, Sakrální památky ve Valašském muzeu v přírodě, Valašskou dědinou s lidovou písničkou aj.).

„Připravili jsme také dvě postřehové hry, příběhovou hru, tvořivé dílny i vyprávění pohádek ve Valašské dědině. Areály jsme se snažili oživit ukázkami tradičních pracovních činností,“ doplnila Polášková.

Návštěvníci tak mohli vidět například bělení prádla, tkaní na stavu, zpracování ovčí vlny, mletí na pohankovém mlýně, sušení sena, broušení nožů, lisování oleje, zemědělské práce a zpracování dřeva.

V průběhu roku 2020 se podařilo uskutečnit 15 původně plánovaných pořadů. Na místo zrušených programů se konalo celkem 13 kulturních vystoupení. V září se uskutečnila přehlídka folklorních souborů Ondrášova valaška. V pátek 18. 9. se konal pietní akt uložení ostatků Dany Zátopkové na Valašský Slavín.

„S vědomím, že neproběhne vánoční cyklus pořadů, bylo naším přáním přivést návštěvníka do muzea alespoň formou on-line přenosu. Připravili jsme cyklus Od adventu po Tři krále, který připomněl vánoční zvykosloví. Vznikly videorecepty, zajímavé podcasty a tvořivé dílny s řadou nápadů pro děti. Poprvé jsme také přistoupili k živému přenosu pořadu Večer při svíčkácha Štěpánská koleda,“ řekla mluvčí skanzenu.