„Dalo by se to nazvat jakýmsi památkářským Oscarem, mnohé aktivity projektu se navíc odehrály právě v kroměřížských památkách UNESCO,“ zdůraznila mluvčí kroměřížských památkářů Dagmar Šnajdarová.
Právě Kroměříž a Hradec nad Moravicí jsou dvěma ze sedmi nově vytvořených edukačních center projektu. Jeho hlavním cílem bylo vytvoření systému vzdělávacích programů zaměřených na vzdělávání v oblasti památkové péče a prezentace památkových objektů.
„Cílovými skupinami projektu byly děti a studenti ve věku od 4 do 18 let včetně vysokoškoláků, rodiny s dětmi, laická a odborná veřejnost, senioři a návštěvníci se speciálními potřebami,“ vyjmenovala mluvčí.
Programy připravovala síť sedmi edukačních center NPÚ, která vznikla v roce 2012 v rámci celé ČR tak, aby se postupně mohly zapojovat památkové objekty napříč republikou.
„Hledali jsme cesty a způsoby, jak památky a kulturní dědictví co nejlépe přiblížit všem zájemcům a pokud možno je pro památky nadchnout,“ dodala Martina Indrová, ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, které projekt administrovalo.
Témata byla podle ní volena tak, aby co nejvíce využívala autentické prostředí a zároveň umožňovala atraktivní a rozmanité formy vzdělání.
„Významného ocenění si velmi vážíme a přijímáme ho s pokorou, zvláště když se jedná o evropský kontext.
Zároveň také doufáme, že cena přispěje k tomu, aby se edukační programy na památkách staly přirozenou součástí nabídky,“ konstatovala Martina Indrová.
Ačkoliv byl projekt už oficiálně ukončen, v Kroměříži se jej daří kontinuálně rozvíjet díky spolupráci s Metodickým centrem zahradní kultury a správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži.
„Věřím, že jsme nezasadili letničku ani dvouletku, nýbrž trvalku,“ uzavřel kroměřížský garant projektu Petr Hudec. (hed)