Novou koalici tvoří ANO 2011, KDU-ČSL a nezávislí, Zdravé Kroměřížsko, ČSSD a nezávislé osobnosti, ODS a OK občané Kroměříže.

Podle starosty Tomáše Opatrného (ANO) se do prohlášení promítly priority jednotlivých koaličních partnerů.

„Kromě velkých investic, které přesáhnou volební období, obsahuje programové prohlášení i méně nákladné záměry,“ uvedl Opatrný.

Výroba Lentilek ve Sfinxu.
Více cukrovinek. Holešovský Sfinx rozšiřuje výrobu a přijme nové zaměstnance

Prioritou a zároveň jednou z asi nejnákladnějších investic by měl být především moderní plavecký bazén a sportovní hala.

„Chceme také posílit energetickou soběstačnost města, vybudovat cyklostezky, řešit parkování i bydlení, rozšiřovat zeleň i počet míst pro děti v mateřských školách,“ doplnil starosta, jehož koalice se v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu opírá o 17 hlasů.

Některé body programového prohlášení:

Pozornost si podle nového vedení radnice zaslouží nejen zmíněná sportovní hala a bazén, ale i kupříkladu zimní a fotbalový stadion.

„Rozvojové aktivity musí zahrnovat i další akce, k nimž patří zahájení přípravy rekonstrukce smuteční síně, dořešení útulku pro kočky, modernizace Knihovny Kroměřížska či obnova veřejných prostranství a řada dalších aktivit,“ shoduje se nová koalice.

Mimo to se vedení města hodlá soustředit na dokončení územního plánu.

„Naši předchůdci nám předali rozpracovaný územní plán, budeme tedy jeho dokončení věnovat soustředěnou pozornost,“ stojí v programovém prohlášení.

Advent v Muzeu Kroměřížska
Advent v Muzeu Kroměřížska? Jarmark, Bařinkův betlém i zdobení baněk

Dlouhodobým úkolem bude, vzhledem k současné energetické situaci, i kupříkladu snižování energetické náročnosti veškerých městských budov.

„Budeme se pečlivě věnovat hledání cest k energeticky efektivním řešením ve všech oblastech, na které má město vliv,“ zmiňuje dále koalice.

V oblasti dopravy je jednou z priorit nového vedení radnice snížení dopravní zátěže a řešení parkování v centru města. Město zároveň bude chtít rozšířit možnosti parkování na sídlištích.

Železniční stanice v Bystřici pod Hostýnem, listopad 2022
Nádraží v Bystřici p. Hostýnem stále čeká na velkou proměnu. Možná příští rok

Radnice zároveň plánuje navýšit kapacitu mateřských škol a podporovat zakládání a provoz dětských skupin. V oblasti sociální chce připravit komunitní centrum či zapojit do činnosti města i Radu seniorů.

Koalice chce podporovat nejen kulturu na vysoké úrovni, ale také kulturu lokální a folklór, či další rozvoj Baťova kanálu. Naopak plánuje zrušit platbu za odpady pro děti do šesti let.