Po slavnostním aktu výjezdoví hasiči provedli hosty po budově nové stanice a přilehlých prostranství.

Výstavba nové stanice začala v listopadu 2020. Ve veřejné soutěži na dodavatele stavby zvítězila firma První Key-Stav. Hotová budova byla zkolaudována letos na začátku května, od 10. května se do ní přestěhovala zásahová jednotka profesionálních hasičů.

„Hasiči zde získali zejména prostornou garáž pro stále větší zásahovou techniku, sklady, zázemí pro jednotku, zahrnující školicí a odpočinkové místnosti, místo pro fyzickou přípravu, stravování, sociální zázemí a další prostory nutné pro zabezpečení akceschopnosti,“ vyjmenovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Aula Academia centra zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Stavba roku: bodovalo Academia centrum Zlín i oprava zámku Lešná

Důležitou vlastností budovy podle ní je, že postavena v tzv. pasivním standardu. Jde o druhou takovou stanici ve Zlínském kraji vybudovanou za podpory evropských fondů – v tomto případě činil příspěvek bezmála 13,4 milionu korun. Dalších 5 milionů poskytl Zlínský kraj a pozemek krajskému hasičskému sboru bezúplatně převedlo město Bystřice pod Hostýnem. Celkové finanční výdaje na stavbu přesáhly 72 milionů korun.

„Jako prakticky na každé stavbě, i zde se objevily nečekané problémy. Asi největším z nich byl nestabilní svah při zemních pracích. Se všemi komplikacemi se však dodavatel velmi zdatně vyrovnal, pružně reagoval na naše požadavky a navrhoval řešení,“ ocenil ředitel HZS Zlínského kraje Vít Rušar.

Stanice je zařazena do kategorie P1, slouží zde patnáct příslušníků ve třech směnách a velitel stanice. V průběhu vlastní výstavby padlo rozhodnutí připravit prostory na navýšení početního stavu hasičů na celkových čtyřiadvacet a velitele stanice. Nová stanice je tak nyní připravena na službu osmi hasičů na každé směně.