A změny se dotknou prakticky všech. Jen do snížené sazby DPH totiž patří zejména potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, hromadná doprava, knihy, noviny, vstupné na kulturní akce, léky, zdravotnické pomůcky, dětské pleny a řada dalších věcí.

Třeba ceny potravin ale podle odborníků nevzrostou nijak markantně a zdražení se bude pohybovat v rozmezí haléřů, maximálně korun. Podle ekonomů se měsíční výdaje rodin zvýší přibližně o dvě stě korun, bezdětní si pak za základní zboží a služby připlatí jen přibližně o stokorunu víc.

Supermarkety i majitelé malých prodejen potravin na Kroměřížsku se zatím zdražování snaží bránit. V prodeji totiž mají stále ještě zboží ze skladů s původními cenami. To je i příklad majitele prodejny v Prusinovicích Miroslava Pumprly.

„Zatím doprodáváme zásoby, takže ceny jsou stejné. Ani u pečiva jsme ji neměnili. Nové zboží jsem zatím nakupovat nebyl, takže uvidím až potom. U dražších výrobků se ale to jedno procento trochu promítne," potvrdil včera Deníku majitel.

Zdražení však podle něj nebude natolik markantní, aby někteří soukromníci museli nakonec prodejny zavřít. „Myslím si, že nebude tak razantní, aby to lidi odradilo nakupovat. Prodejci to ustojí," míní Pumprla.

Také majitelka prodejny v Třeběticích Bohumila Daňková zatím nezdražila, i ona čerpá ještě ze zásob.

„To, co je na skladě, prodávám za staré ceny. Až přijde nové zboží, budu muset všechno přepočítat a o jedno procento se cena zvýší. Budou to haléřové položky," vysvětlila majitelka třebětické prodejny.

Zatím neměli žádné větší dodávky

Radovan Topič, který má v Chropyni obchod se smíšeným zbožím, cigaretami a novinami, prý zatím žádné změny nepociťuje. „Většinou mám ještě zásoby, takže prodávám všechno za staré ceny. Jediné, co se změnilo, jsou noviny, jinak je všechno zatím při starém," potvrdil majitel.

Na dodávku nového zboží zatím čeká také majitelka prodejny v Kostelanech Marie Sedláčková. Ceny v obchodě má stejné.

„Zatím doprodávám zásoby. S pečivem se vtěsnávám do cen, takže jsem nezdražovala. A zboží, které mi teď průběžně chodí, propočítávám a uvidím, jak to bude vycházet. Zdražovat jsem ale zatím nemusela nic. Velké dodávky jsme zatím totiž neměli," vysvětlila Sedláčková.