„Pomáháme a radíme podnikatelům zdarma, pořádáme semináře, kde podrobně rozebíráme možnosti, jak dotace získat a kde. Právě teď se podnikatelům otevírají možnosti, protože jsou vyhlašovány dotační programy pro období 2007 až 2013,“ říká Radka Machalová, projektová manažerka z Obchodní a hospodářské komory v Uherském Hradišti.

Některé ústavy a instituce nabízejí startovací programy

Podstatně menší možnosti mají ale začínající podnikatelé. „Chodí k nám na pobočku řádově desítky žadatelů. Těch poskytnutých úvěrů je ale minimum. Nemůžeme půjčit někomu, kdo nemá žádnou ekonomickou historii,“ zdůvodňuje situaci ředitel pobočky Živnostenské banky v Kroměříži Zbyněk Vanderka.

Někteří začínající podnikatelé si poradí sami. „Začal jsem podnikat loni, nevyužil jsem ani dotace, ani půjčku a ani jsem to nepotřeboval. Jednoduše, co jsem vydělal, investoval jsem do vybavení,“ říká Marcel Čech, který se zabývá výrobou a montáží vrat a dveří z Valašského Meziříčí.

Řada začínajících podnikatelů se ale bez finančních prostředků z jiných zdrojů v začátcích neobejde. „Podnikám v oděvním průmyslu tři roky, na začátku jsem si musela půjčit od rodiny. Až po roce mi půjčila banka, teprve tehdy jsem si mohla plnohodnotně vybavit provozovnu. Je těžké začít bez peněz,“ popisuje Hana Habartová z Kunovic.

Přesto možnosti existují, je třeba ale hledat a ptát se. „Například existuje v Brně Českomoravská záruční a rozvojová banka, která nabízí startovací programy právě začínajícím podnikatelům,“ uvádí Radka Machalová z Obchodní a hospodářské komory. Klient musí splňovat určité parametry. Například, že není zaevidován na finančním úřadu jako plátce DPH.

Podnikatelé se také mohou obracet na společnost Regionální podpůrný zdroj, kterou zřídil Zlínský kraj. Zaměřuje se právě na rozvoj podnikání přímo v kraji v oblasti malých a středních podnikatelů.