Drobní podnikatelé nebo místní lidé však příliš sympatií k euru nechovají.

„Euru nedůvěřuju. Jsem rád, že máme českou korunu a nechci si zvykat na novou měnu. Všechno podraží a lidé na tom budou zase jen hůř," myslí si například důchodce Oskar Potočný z Kroměříže.

Pro zavedení eura jsou podle průzkumu nejčastěji mladí lidé, vysokoškolsky vzdělaní, lidé orientovaní politicky vpravo a dobře materiálně zajištění. Velké firmy z Kroměřížska vidí v přijetí eura také spíše výhody. Proexportně zaměřeným by totiž byla jednotná měna výhodou.

„Naše společnost, jako významný exportér, zavedení společné měny netrpělivě vyhlíží. Zavedení eura by odstranilo poslední rizika kurzových nejistot, které nám přináší naše jistě oblíbená koruna česká," zhodnotila za společnost Toshulin finanční ředitelka Kateřina Kotková.

Česká koruna je podle ní pro firmy a podnikatele nepříliš stabilní měnou.

„Je potřeba si uvědomit, že naše měna není v divokých vodách celosvětového obchodu žádným stabilním zeleným ostrovem, jak se nás snaží přesvědčit někteří politici, ale opravdu jen malým člunem, který je náchylný na každou větší vlnu," upozornila Kateřina Kotková.

Výhodu v přijetí společné měny vidí také bystřická firma Ton zaměřená na výrobu ohýbaného nábytku.

„Pro naši firmu by bylo přijetí eura určitě pozitivní. Odpadlo by riziko kurzových pohybů při dodávkách do Evropské unie," vysvětlil generální ředitel firmy Ton Milan Dostalík.

Společnost Magneton, která působí v Kroměříži, dodává své výrobky téměř do padesáti zemí všech kontinentů. Zástupce ředitele Leonard Vrška nevidí v přijetí společné měny žádné zásadní nevýhody.

„Mezi výhody může patřit stabilizace v oblasti účetních dopadů měnové fluktuace a z toho vyplývající zpřesnění plánování v oblasti nákupu a prodeje. Jelikož je společnost Magneton výrazně proexportně zaměřena, žádné významné nevýhody nevidím," konstatoval Leonard Vrška.

Menší podnikatelé z regionu jsou však opačného názoru. Evropská unie jim například podle Miroslava Dvořáka, který v Holešově provozuje bio krámek, příliš přínosem v podnikání není.

„Jsem proti přijetí eura. Nemyslím si, že by to pro nás, malé podnikatele, bylo přínosem. Evropská unie nám celkově moc nepřináší a to jak obyčejným lidem, tak drobným podnikatelům. Soustřeďuji se především na regionální potraviny a nemám pocit, že by nám Unie nějak zvlášť pomáhala," zhodnotil živnostník.

Ne zcela proti přijetí eura v České republice je například studentka Adéla Spilíková z Kroměříže. Do budoucna si ve své peněžence nové bankovky dokáže představit.

„V některých zemích, kde zavedli euro, se dostali do finančních problémů. Na to musí být země připravená a dostatečně vyspělá. Nevím, jestli bychom si teď eurem pomohli. I když by bylo fajn, neřešit kurzy a neměnit peníze, když jedu na dovolenou. Do budoucna jsem ale klidně pro," řekla čtyřiadvacetiletá studentka vysoké školy.