Průzkum mezi tisíci osobnostmi z regionu a celé ČR pokračuje

V seriálu Deníku proto naši zpravodajové oslovili napříč republikou více než 700 známých osobností. Na otázku, zda zvýšení přídavků rodinám pomůže, odpovídali také respondenti ze Zlínska.

Téměř osmdesát procent dotázaných v našem kraji s krokem vlády souhlasí.

„Ano. Považuji za správné podporovat mladé lidi, aby zakládaly rodiny. Je to správný směr, kterým by měla veřejná podpora a sociální dávky téci," řekl hoteliér Lukáš Žaludek. Nesouhlasný názor projevil například ředitel Městské policie Zlín Milan Kladníček.

„Na přídavky nemá nárok každá rodina. Dle mého názoru je mnohem zajímavější sleva na dani za děti," vyjádřil se.

Chcete přídavky? Musíte nahlásit i vrácené inkaso

Zlínsko – Přídavek na dítě je dávkou, kterou stát pomáhá rodinám s dětmi krýt náklady spojené s výchovou a výživou nezaopatřených dětí. „Rodiče, kteří žádají o přídavky na děti, musí doložit svůj příjem za kalendářní rok, ten nesmí přesáhnout 2,4 násobku životního minima rodiny," uvedla z Úřadu práce ČR Dagmar Králová.

Za příjem se považuje i rodičovský příspěvek. Výše přídavku se odvíjí od věku dítěte. Do 6 let dítěte je přídavek 500 korun, od 6-15 let se zvyšuje na 610 korun. Ve věku 15-26 let stát pak vyplácí v případě nároku 700 korun měsíčně. Tři děti, a každé pobírá jinou čásku přídavku.

Takovou má zkušenost i jednačtyřicetiletá Hana Manišová ze Zlína. Tři dcery ve věku tří, třinácti a sedmnácti let vychovává sama.

„Myslím, že přídavky na děti jsou v dnešní době dost nízké. Podle mne by se měly zvýšit," míní paní Hana.

Doplnila, že při posuzování žádosti o přídavky, musí započítat veškeré finance, které rodina získá. Ať už se jedná o alimenty, odměny v práci, nebo dokonce, když se jí vrátí přeplatky za inkaso.

Paní Hana má od státu i příspěvek na bydlení, ale zde musí dokazovat své příjmy zpětně každé tři měsíce. Ne vždy tak na něj dosáhne.

Velké plus je pro ni daňové zvýhodnění, ale i to, že si může odečíst školné za školku. A co by jí ještě pomohlo?

„Asi bych přídavky dávala plošně všem dětem a zvýšila bych je. Myslím také, že stát by měl být operativnější při pomoci rodinám v krizových situacích," přeje si maminka Amálie, Madlenky a Evelínky. 

Samoživitelka: Příspěvky od státu nestačí

Uherské Hradiště – O pětistovku měsíčně si přilepší čtyřiadvacetiletá Hradišťanka, která žije sama s pětiletým synem. Pět set korun je totiž její přídavek na dítě. I když vláda schválila zvýšení o 300 korun, pořád je to nepoměrně málo k tomu, kolik dítě potřebuje.

„Teď třeba jedou s mateřskou školkou do školy v přírodě, za kterou jsem musela zaplatit 2500 korun," povzdechla si mladá maminka s tím, že bez pomoci rodičů by se neobešla.

Bývalý partner a otec dítěte jí neplatí výživné, proto pobírá sociální příspěvky. Když ale půjde do práce, o přídavek na dítě přijde, protože se nevleze do státem nastaveným mantinelů.

Pevně stanovená kritéria se sice zase o kousek posunula, ale pořád dosáhne na tuto dávku pouze rodina, která bude mít maximálně 2,7 násobek životního minima, doteď to byl 2,4 násobek.

Pro nezaopatřené dítě ve věku do 6 let je životní minimum 1 740 korun za měsíc a pro dospělého 3 410 korun za měsíc. Výše přídavků sice může být nově až tisíc korun, záleží ale na situaci rodiny a věku dítěte.

„Malý půjde brzy do školy a tím se náklady ještě zvýší. příspěvky od státu jsou zkrátka malé a nestačí to," nechala se slyšet Hradišťanka. (bm)

Příspěvky na děti by zvýšila asi polovina oslovených z Kroměřížska

Kroměřížsko – Zvýšit přídavky na děti? Zatímco ve Zlínském kraji je většina Deníkem oslovených osobností pro, na Kroměřížsku tato otázka respondenty poněkud rozdělila.

Například někdejší kroměřížská starostka Daniela Hebnarová připomíná, že přídavky a dávky nepovažuje za dobrou cestu zacházení s veřejnými rozpočty.

„Podporu rodin vidím spíše v rovině snižování daňové zátěže," navrhuje současná ředitelka Domu kultury v Kroměříži.

A v tom s ní souhlasí i ředitelka Knihovny Kroměřížska Šárka Kašpárková.

„Jeden příspěvek se zvýší a druhý zruší nebo sníží. Myslím, že systém sociálních dávek je nesystémový a to se částečně dotýká i přídavků na děti," vyjádřila se v anketě osobností Deníku.

Jiní respondenti proti zvýšení dávek nic nemají, připomínají ale i další souvislosti.

„Není to klíčový problém vztahu rodiny a státu. Tím je přehlížení důležitosti úplné rodiny, kterou tvoří otec, matka, děti a děti těchto dětí," upozorňuje třeba kastelán kroměřížského zámku a přilehlých zahrad Martin Krčma.

A ředitel Sportovních zařízení města Kroměříže Karel Holík zase připomíná, že každá koruna navíc pro rodiny s dětmi je dobrá.

„Stát by měl rodiny, kde aspoň jeden rodič pracuje, podporovat," míní.

Valaši jsou pro vyšší přídavky na děti

Valašsko – Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení přídavků na děti. Nově na ně budou mít nárok rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny podporoval také růstem slev na dani na druhé, třetí a další dítě.

V seriálu Deníku naši zpravodajové oslovili napříč republikou více než 700 osobností. Na otázku, zda zvýšení přídavků rodinám pomůže, odpovídali také respondenti z Valašska. Téměř 80 procent dotázaných v našem kraji s krokem vlády souhlasí.

„Mladé rodiny jsou na tom sociálně špatně, každá cílená podpora je plus," říká ekolog Milan Orálek z Valašského Meziříčí. Stát však podle něj musí preferovat daňové úlevy rodinám pracujících rodičů, ne podporovat rodiny z množství dětí žijící.

Se zvýšením souhlasí též ředitel vsetínské Diakonie Dan Žárský.

„Navrhované zvýšení na tisíc a více korun by jistě mladým rodinám, které patří mezi nejpotřebnější sociální skupiny, pomohlo," řekl. Podle vlastních slov by však přivítal komplexnější prorodinnou politiku prosazovanou během celého funkčního období vlády, ne jen v jejím závěru.

Že jakékoliv příspěvky od státu pro rodiny s dětmi jsou v pořádku, souhlasí i Šárka Vaculíková z Poradny pro rodinu v Azylovém domě pro matky s dětmi ve Vsetíně.

„Máme registrované tři sociální služby, pobytovou, terénní a poradnu pro rodinu. Tady v Azylovém domě i v terénu řešíme přídavky na děti často. Neuvědomuju si, že by na peníze za poslední dobu některá z matek nedosáhla," informovala Vaculíková.

Vzhledem k cílové skupině, jíž tvoří matky s nízkými příjmy, které žijí většinou samy, není také důvod přídavky na děti nepřiznat.

Terénní pracovnice Azylového domu Jana Březovjáková dodala, že se setkává s rodinami, kde pracují oba rodiče, ale přesto na přídavky dosáhnou. Mnohdy je to ovšem na hranici.

„Většinou jsou to lidé z nízkopříjmové skupiny, takže na podporu dosáhnou. Spíše mají jiný problém. Pro rozhodnutí o přiznání dávky je potřeba doložit určité dokumenty. Takže celý proces vázne na tom, že nepřinesou například rozsudky o rozvodu, nedoloží příjmy a podobně," vysvětlila Březovjáková.

Dodala, že mimo přídavky mohou žadatelky dostat také jednorázovou částku: takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc. Matky o ni mohou požádat v případě momentální finanční krize.

„Když se například pokazí pračka, nebo matka potřebuje dítěti zaplatit povinný školní výlet, nebo ho dát na tábor, zažádá si o tuto mimořádnou podporu a úřad buď žádost schválí, nebo zamítne.

Je to další z možností podpory nízkopříjmových rodin," řekla Jana Březovjáková.

Rodiny, které mají v současné době vyšší příjem než 2,4násobek životního minima na přídavky zatím nedosáhnou. V takové situaci byla i Kateřina Pruknerová ze Vsetínska, matka tří dětí.

„Pamatuju si, když jsem byla ještě na mateřské, chvilku jsme přídavky pobírali. Ale peníze jsem tehdy dostávala zpětně, došly až o rok později. Když je člověk potřeboval okamžitě, nebyly k dispozici. V každém případě je každá koruna dobrá. Jen rodičovský příspěvek je málo," vysvětlila Pruknerová.

Dnes už díky překročení výše příjmu na přídavky nemá nárok.

Pomůže mladým rodinám zvýšení přídavků na děti?

Odpovědi panelistů ze Zlínského kraje

INDEX Zlínského kraje
O tom, že zvýšení přídavků napomůže rozpočtům mladých rodin v Česku, je přesvědčena většina panelistů Deníku ze Zlínského kraje 

Marian Dej, 42 let, kněz
Ne. Mladým rodinám by pomohlo spíš komplexní řešení. Hlavně vyšší platy pro muže, kteří se starají o rodinu a dlouhodobé stimuly pro děti, aby se zvýšila natalita.

Lubomír Nečas, 62 let, lékař
ANO. Každé zvýšení mladým rodinám pomůže vytvořit lepší podmínky pro jejich děti.

Martin Pášma, 44 let, vedoucí kulturního zařízení, dramaturg, moderátor
ANO. Pokud však s příspěvkem rodiny správně hospodařily. Jsou však i jiné - lepší možnosti, jak mladé rodiny podpořit.

Petr Vabroušek, 43 let, profesionální triatlet
ANO. Určitě ne nějak zásadně, ale toto jedna z oblastí, kde má státní podpora jednoznačně smysl.

Jaroslav Janeba, skoro 70 let, šéftrenér zlínských vzpěračů, nyní starobní důchodce.
ANO. Ale zdražení kočárků a dalších dětských potřeb to zase vynulovalo.

Petr Kochta Kochaníček, 47 let, skladatel, muzikant, manažer
Ano. Peníze pochopitelně pomáhají všem. Obávám se sice, že když se přidalo rodinám, muselo se někde ubrat. A zřejmě vláda vezme peníze nám, pracujícím, aby je dala druhým, mnohdy nepracujícím. Ale snažím se být v tomto solidární.

Čestmír Vančura, 63 let, známý zlínský podnikatel
ANO. Je to férové kvůli těm, kteří děti vychovávají. Zaslouží si větší podporu.

Martin Gazda, 40 let, Iniciátor projektu Malé Mimi a majitel reklamní firmy
ANO i NE. Každé peníze navíc jsou pro mladou rodinu dobré. Aby to nebylo jen kosmetické a bylo opravdu dobré (i pro stát), měla by se podpora a motivace mladých rodin rozdělit na více částí jako např. výraznější sleva na dani za každé dítě, programy půjček pro mladé rodiny a podpora fungování školek s menší byrokracií. Teď je tomu spíše naopak.

Jan Skoch, 60 let, Předseda Základní odborové organizace Continental Barum Otrokovice
ANO I NE. Pro mladé rodiny je samozřejmě každá koruna dobrá, ale z ekonomického pohledu jsou rodiny s dětmi oproti bezdětným ve značné nevýhodě.

Hynek Steska, 58 let, učitel
ANO. Každá forma podpory mladých rodin, která přispěje ke zvýšení populace, je určitě vítaná.

Michal Mynář, 61 let, jednatel společnosti („šéf" kulturního domu) Otrokovická Beseda 
ANO. Rodina byla za první republiky mezi atributy, které tvoří základ státu. Rozhodně si zaslouží vyšší podporu.

Jana Brázdilová, 55 let, ředitelka Agrární komory Zlín
ANO. Je nutné podporovat rodiny s dětmi – rodina je základ státu. Podpořila bych je ještě mnohem více.

Vlastimil Vajďák, 57 let, ředitel Charity Zlín
ANO. Určitě to pomohlo, na druhé straně spíše podporuji daňové úlevy.

Vladimír Řihák, 52 let, lékař
Ano. Dle mého názoru je ale nutná komplexní podpora mladým rodinám tak, aby děti nebyly komplikace pro další život, ale radost. Mám na mysli např. práce matek na zkrácený úvazek apod.

Luděk Randár, herec
Nevím, s žádnou mladou rodinou jsem to nekonzultoval.

Mgr. Zuzana Lapčíková, 48 let, hudebnice, učitelka
Ano, jistěže. Ovšem v současné době jde o zanedbatelné částky v celkových nákladech. Založit rodinu a zajistit jí zázemí je stále obtížněji realizovatelné.

 Pavel Hrubec, 55 let, ředitel MJVM Zlín
Samozřejmě, že každá finanční podpora dětí v rodině je dobrá, otázkou je, zda toto zvýšení mladá rodina ve skutečnosti vůbec pocítí a zda podpora nemůže být řešena efektivněji.

Eduard Bláha, ředitel Lázně Luhačovice a Jáchymov
ANO. Chybí mi osobní zkušenost a víc informací, ale komu by vyšší dávky nepomohly?

Lukáš Žaludek, 32 let, hoteliér
Ano, považuji za správné podporovat mladé lidi, aby zakládaly rodiny. Je to správný směr, kterým by měla veřejná podpora a sociální dávky téci.

Josef Bernátík, 64 let, důchodce, starosta SH ČMS – Krajské sdružení hasičů Zlínského kraje
ANO. Pro mladé rodiny je jakýkoliv vyšší příjem přínosem, tudíž i vyšší přídavky na děti.

Oldřich Hájek, 36 let, ekonom a regionalista
ANO. Každé opatřené, které směřuje do oblasti podpory rodinné politiky lze obecně jen a pouze přivítat.

Milan Kladníček, 48 let, ředitel Městské policie Zlín, předseda Kolegia ředitelů MP Statutárních měst a Hlavního města Prahy
NE. Na přídavky nemá nárok každá rodina. Nejedná se přece o věk rodičů, ale o průměrný měsíční příjem a počet dětí. Dle mého názoru je mnohem zajímavější sleva na dani za děti.

Jan Wurst, 30 let, učitel v Základní škole Trávníky v Otrokovicích
ANO. Každá mladá rodina je po narození dítěte vystavena vysokým finančním nárokům. Proto je každá pomoc od státu přínosná.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU