Ve Zlínském kraji se to týká asi sto šedesáti dětských pacientů. Rodiče příspěvek vítají, nicméně upozorňují, že skutečné náklady na dietu jsou mnohem vyšší.

„Celiakie je celoživotní onemocnění, při němž dochází k poruchám vstřebávání živin. Je proto nutná bezlepková dieta, která se musí dodržovat celý život,“ přiblížil mluvčí VZP Jiří Rod. Pokud se nemoc neléčí, může vést až ke vzniku nádorů, a to nejen trávicího ústrojí. V republice trpí touto nemocí podle odhadů asi 40 až 50 tisíc lidí.

„Příznaky jsou různé, třeba nadýmání, průjmy, ochablé svalstvo. Ve školním věku se pak často jedná o opožděný růst či větší lomivost kostí,“ uvedl Rod. Celoživotní bezlepková dieta je přitom pro léčbu celiakie nevyhnutelná. „Chtěli jsme přispět dětem, protože pokud se dietu naučí dodržovat v nízkém věku, je to pro ně snazší v dospělosti,“ vysvětlil Rod.

Matky malých pacientů tuto aktivitu oceňují. „Jsem ráda, měsíčně nám totiž nákup speciálních potravin pro syna zvedne rodinný rozpočet asi o čtyři tisíce. Ale měli by dávat víc, jako v některých západních zemích,“ myslí si například Erika Stránská ze Zlína, jejíž desetiletý syn Jan celiakií trpí.

Stejný problém má i dvaapůlletý syn Venduly Janekové. „Ondra má více alergií, takže to je ještě obtížné. Musíme mu všechno vařit zvlášť, což vyjde draho. Normální mouka stojí asi deset korun, bezlepková devadesát,“ vysvětlila Janeková.

Příspěvek jí proto prý také přijde vhod. S rodinou bydlí rovněž v krajském městě. „Ve většině restaurací tady i jinde se navíc bezlepková jídla nedostanou a proto je pro nás složité třeba jet někam na dovolenou nebo výlet,“ povzdechla si Janeková.

Ve zlínské Baťově nemocnici pomáhá ambulantně asi padesátce dětí trpících celiakií specialistka na dětskou gastroenterologi Lenka Ťoukálková.

„Teď se hodně objevily formy nemoci projevující se širokou paletou ne zcela typických příznaků. Jde třeba o vyrážky, nebo neurologické potíže,“ uvádí lékařka.

Velkou roli prý u celiakie hraje dědičnost. „Lidé, kteří mají nemoc v rodině by na to proto měli raději upozornit lékaře, pokud nemohou přijít na příčinu jejich zdravotních potíží,“ nabádá Ťoukálková.

Potvrzení od lékaře je podmínkou pro získání příspěvku. Rodiče musejí VZP předložit i účet za bezlepkové potraviny v hodnotě nejméně ve výši příspěvku.