„Jelikož je součástí azylového domu i noclehárna pro muže, větší zájem je právě o tuto službu, protože někteří ji potřebují využít pouze jednorázově. V takovém případě nepotřebují mít posudek praktického lékaře o zdravotní způsobilosti. A na zimu se nám tak často stává, že kapacita noclehárny, pouze čtyři lůžka, nestíhá," vysvětluje sociální pracovnice kroměřížského Azylového domu pro muže Andrea Ludlová.

Právě toto zařízení poskytuje každý rok během silnějších mrazů alespoň volné židle, na kterých mohou lidé v krizové situaci přečkat noc. „Přes zimu býváme vždy plně obsazeni, to znamená všech pětačtyřicet míst," dodala Andrea Ludlová.

Pro možnost dlouhodobějšího ubytování v azylovém domě je hlavní podmínkou pro klienty právě soběstačnost. „Nelze přesně specifikovat, jestli máme v regionu dostatečný počet azylových domů. Spíš se nabízí otázka, zda jsou vhodné pro každého. Mezi bezdomovci se totiž čím dál více objevují například lidé v důchodovém věku, kteří přestávají být naší cílovou skupinou, protože jejich soběstačnost klesá – a pro nás je naopak prioritou," upozorňuje pracovnice azylového domu.

Dodává, že azylové domy většinou nemají zavedenou lékařskou péči nebo třeba bezbariérový přístup. Samotný provoz také není vůbec levnou záležitostí.

„Zájemci o ubytování se musí připravit na to, že měsíční pobyt vyjde na 
3900 korun. Tuto částku si hradí většinou z vlastních příjmů nebo s pomocí úřadu práce a peněz z hmotné nouze. Pokud využijí službu noclehárny, za jednu noc zaplatí třicet korun," dodává Andrea Ludlová.

V Kroměříži existuje mimo azylový dům pro muže i sociální služba pro ženy v nouzi s dětmi. „Roční období ale nemá žádný vliv na počet žádostí o sociální službu, tedy ani na počet ubytovaných maminek a jejich dětí. Na přijetí máme seznam žádostí, které hodnotíme vždy individuálně dle naléhavosti. Obecně ale platí, že matka s dětmi má většinou přednost stejně jako žena týraná, podrobená domácímu násilí či obchodování," objasňuje vedoucí domu Libor Jarmar.

Přesto se zde ročně vystřídá zhruba osmdesát žen a padesát dětí. „Náklady na provoz našeho azylového domu, který je největším zařízením ve Zlínském kraji, činí kolem pěti a půl milionu korun. Na osobních a provozních nákladech včetně energií se také výrazným způsobem podílí město," dodal Libor Jarmar.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ