Nadcházející zima však může mít fatální dopad na některé živočichy. „Bohužel se jedná o kritický stav a v současnosti si může pomoci jen příroda sama,“ řekl předseda rybářského spolku v Holešově Jindřich Pruš. Podle Pruše naštěstí vždy před zimou spadne pár kapek, které živočichy uchrání. „Ten stav je ovšem dlouhodobě neudržitelný,“ dodal Pruš za rybáře, do jejichž revíru rusavská přehrada spadá. Krajský odbor životního prostředí nemá v této záležitosti žádné pravomoci.

„Jedná se o spor dvou majitelů. Není možné do něj zasahovat. Jiný problém hlášený nemáme,“ uvedla krajská mluvčí Adéla Kousalová. Odbor odpovědný za tuto oblast se totiž nachází v Bystřici pod Hostýnem. Ten však bude jednat pouze v případě, dostane-li k tomu nějaký podnět. Podle vedoucí odboru Hany Jedonové však v současnosti žádný hlášený podnět nemají.

Společně s fanou a florou trpí také soukromé podnikání. K chatařské oblasti se v zimě přidá i místní vlek, který odebírá vodu z potoku, jehož hladina je nyní taktéž kritická. Bez dostatečného přísunu vody tak vlekaři nebudou moci letos zasněžovat. „Máme dvě nové vodní děla a nevím, zda je budeme moci vůbec využít,“ uvedla Jiřina Ludvíková z Ski areálu Rusava.

Do celé záležitosti se snad vloží poslankyně Alena Gajdůšková. „Rusavu znám a ten kout Hostýnských vrchů mám velmi ráda. Situace je velmi závažná a určitě potřebuje rychlé řešení. Mohu v tom pomoci a ráda tak učiním. Vyvolám jednání s Lesy ČR, případně ministerstvem a sejdu se s těmi, kteří na problém upozorňují,“ uvedla pro Deník poslankyně.